Restauracje częściowo otwarte na majówkę? Rzecznik rządu odpowiada

Restauracje częściowo otwarte na majówkę? Rzecznik rządu odpowiada

Obostrzenia obowiązujące od 27 marca pozostaną z nami jeszcze do 18 kwietnia - poinformował wczoraj minister zdrowia. Rzecznik rządu Piotr Müller skomentował natomiast kwestię częściowego odmrożenia gospodarki na przełomie kwietnia i maja. 

 

Zdjęcie Restauracje częściowo otwarte na majówkę? Rzecznik rządu odpowiada #1

Odmrażanie gospodarki

Choć obecne obostrzenia zostały przedłużone, niewykluczone jest częściowe odmrożenie gospodarki na przełomie kwietnia i maja lub na początku maja.

Taką nadzieję wyraża też rzecznik rządu Piotr Müller , który wziął na tapet między innymi usługi świadczone na świeżym powietrzu. Mowa między innymi o ogródkach gastronomicznych.

Nie wyklucza on również, że ogródki restauracyjne będą mogły być otwarte już na majówkę.

Rzecznik rządu wyraża jednak pewne obawy

Chodzi o to, że zeszłoroczne otwarcie ogródków gastronomicznych pokazało, iż restauratorzy nie zawsze stosują się do zasad sanitarnych mających na celu zminimalizowanie ryzyka zakażenia się koronawirusem.

 - Więc musimy się zastanowić w jaki sposób zrobić to w sposób bezpieczny, abyśmy nie odtworzyli kolejnej fali epidemii - podkreślił Mueller w radiowej Jedynce.

Zaznaczył też, że wszystko będzie zależało od sytuacji związanej z pandemia w Polsce.

Podkreślił, że kwestia rozstrzygającą odmrożenie gospodarki będzie nie tylko dobowy przyrost chorych, ale również ilość dostępnych łóżek w szpitalach.

Pod znakiem zapytania stoi również otwarcie przedszkoli 19 kwietnia. Zależy to od obłożenia łóżek w szpitalach.

Obłożenie łóżek covidowych w szpitalach wynosi obecnie aż 80 procent. Warunkiem, jaki stawia rząd jest spadek tej liczby do 70 procent.

Jeśli uda się to osiągnąć, to przedszkola zostaną otwarte 18 kwietnia. 

Co z pozostałymi obostrzeniami?

Przypomnijmy, że zamknięte są również budowlane i meblowe sklepy wielkopowierzchniowe, baseny, sauny, kluby sportowe, muzea, kina, teatry i salony kosmetyczne oraz fryzjerskie.

Jak twierdzi rzecznik rządu, jest szansa, by 18 kwietnia przynajmniej część z nich została otwarta.

Nie ma jednak zapewnienia co do tej kwestii. 

- Jeżeli chodzi o ich przedłużenie w całości w tym zakresie, co teraz obowiązują, to mam nadzieję, że to nie będzie konieczne i że po 18 kwietnia chociaż niektóre usługi, publiczne również, będzie można z powrotem przywrócić do funkcjonowania - powiedział Müller.

Agnieszka

true

Polecane