Od dziś nowe zasady kwarantanny po przyjeździe do Polski. Ważne zmiany w przepisach!

Agnieszka
Newsy
29.03.2021 23:02
Od dziś nowe zasady kwarantanny po przyjeździe do Polski. Ważne zmiany w przepisach!

W związku z dynamiczną sytuacją dotyczącą pandemii koronawirusa, rząd postanowił zmienić dotychczasowe zasady kwarantanny. Będą one dotyczyć zarówno strefy Schengen, jak i non-Schengen. O zmianach w przepisach poinformował na poniedziałkowej konferencji prasowej rzecznik rządu Piotr Muller.

Zdjęcie Od dziś nowe zasady kwarantanny po przyjeździe do Polski. Ważne zmiany w przepisach! #1

Zmiany w kwarantannie dla osób przyjeżdżających do Polski

Już od 30 marca w życie wchodzą zmiany dotyczące kwarantanny dla osób przyjeżdżających do Polski z zagranicy.

Ma to związek ze znacznym wzrostem zachorowań na COVID-19 nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie.

Z tego względu wprowadzono nowe, ujednolicone przepisy odbywania kwarantanny.

- W związku z tym rząd zdecydował, aby ujednolicić i zmodyfikować zasady dotyczące kwarantanny zarówno jeżeli chodzi o transport, który odbywa się drogą standardową, drogą lądową, jak i transport lotniczy. Te zasady będą obowiązywały w dwóch obszarach, to znaczy w obszarze Schengen i obszarze poza Schengen - oświadczył rzecznik rządu.

Jak będzie wyglądać kwarantanna?

Osoby przybywające ze strefy Schengen każdym środkiem transportu nie będą musiały odbywać kwarantanny w Polsce pod warunkiem, że okażą negatywny wynik testu na COVID-19, który sprzed maksymalnie 48 godzin.

Jednak osoby przybywające ze strefy non-Schengen będą kierowane na kwarantannę natychmiast. Będą jednak mogły wykonać test PCR lub antygenowy (oba będą brane pod uwagę), jeśli ten okaże się negatywny, kwarantanna zostanie zdjęta.

- Każdy z tych dwóch rodzajów podróżnych będzie miał możliwość wykonać test w Polsce i jeśli otrzyma wynik negatywny, to będzie zwolniony z kwarantanny - wyjaśnił Marcin Horała.

Przypomnijmy, że zasady te dotyczą każdego rodzaju transportu. Mowa o transporcie zbiorowym i indywidualnym. Również o transporcie lądowym, wodnym, lotniczym, a nawet w przypadku pieszego przekraczania granicy. 

Zasady te wchodzą w życie już dziś (30 marca 2021 roku). Ma to zapewne związek z tym, że w okresie przedświątecznym do Polski zawita bardzo dużo rodaków w celu odwiedzenia swoich rodzin. 

To z kolei, pomimo twardego lockdownu, może jeszcze bardziej pogorszyć sytuację związaną z pandemią w Polsce. 

Zdjęcie Od dziś nowe zasady kwarantanny po przyjeździe do Polski. Ważne zmiany w przepisach! #2
Źródło:https://www.fly4free.pl/ryanair-zawiesi-wszystkie-loty/v
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną