TOP 10 najczęstszych błędów językowych popełnianych w Internecie

TOP 10 najczęstszych błędów językowych popełnianych w Internecie

W Internecie można znaleźć wiele rzeczy, które nie zawsze są prawdziwe. Jakie błędy językowe można najczęściej znaleźć w Internecie? Sprawdzamy!

Zdjęcie TOP 10 najczęstszych błędów językowych popełnianych w Internecie #1

Język polski 

Język polski jest podobno trudnym językiem do nauki szczególnie dla obcokrajowców. Odmiana czasowników, wymowa niektórych rzeczowników czy  ułożenie sensownego zdania nie jest łatwe. Okazuje się, że nie tylko obcokrajowcy mają problem z naszym językiem, nawet my sami nie zawsze sobie z nim radzimy. Jakie błędy najczęściej popełniamy? Oto lista 10 najczęstszych błędów językowych.

1) Wziąść

Ten błąd jest najczęściej popełniany w Internecie i bardzo trudno jest oduczyć go internautów. Poloniści tłumaczą, że skoro mówi się i pisze "brać" to należy też używać formę "wziąć" a nie "wziąść". Co prawda sam Sienkiewicz używał formy wziąść, jednak było to dawno temu i od tego czasu normy językowe się zmieniły.

2) W każdym bądź razie

To powiedzenie wynikło z połączenia „w każdym razie” z „bądź co bądź”. Jednak nie jest ono uważane za poprawne i powinno się używać pierwszego lub drugiego powiedzenia.

3) Poszłem

Taką formę najczęściej stosują mężczyźni i uważają, że jest ona poprawna. Nie jest to jednak prawda i powinno się mówić „poszedł”. Kobiety natomiast mogą używać czasownika „poszłam” i jest to wyrażenie poprawne. Te odmiany czasownika należy zapamiętać i ich używać.

4) Włanczać

To słowo stało się kością niezgody, między wieloma osobami, ponieważ wielu z nich uważało, że jest to poprawna forma. Idąc w tym kierunku, powinno się też mówić „włancz”, „włanczył” czy „włanczyła”, a przecież się tak nie mówi, ponieważ nie jest to poprawne. Wokół tego słowa stworzyło się nawet powiedzenie, że ten, kto mówi włanczać, ma w domu włanczniki. Poprawna wymowa to włączać

5) Proszę Panią

Zwrot ten jest poprawny, jeśli faktycznie o coś prosimy inną, obcą kobietę. Jeśli natomiast ma to być zwrot grzecznościowy, to powinniśmy powiedzieć "proszę pani".

6) Bynajmniej używane w znaczeniu przynajmniej

To również częsty błąd, jaki możemy spotkać w Internecie. Słowa te mają odmienne znaczenie. Według Słownika Języka Polskiego słowo „bynajmniej” jest partykułą wzmacniająca przeczenie zawarte w wypowiedzi lub wykrzyknikiem będącym przeczącą odpowiedzią na zadane pytanie, np. „Nie twierdzę bynajmniej, że jest to jedyne rozwiązanie”.

Słowo „przynajmniej" oznacza minimalny i możliwy do zaakceptowanie zakres czegoś, np. „Zjedz przynajmniej ziemniaki”. W związku z tym słowo „bynajmniej” oznacza zaprzeczenie a „przynajmniej’ określa nam najmniejszą miarę czegoś.

Zdjęcie TOP 10 najczęstszych błędów językowych popełnianych w Internecie #2

7) Trwa nadal

To wyrażenie to trochę „masło maślane”, bo skoro coś trwa, to się nie skończyło. Słowo „nadal” jest więc niepotrzebne i zbędne. Nie powinno się również mówić lub pisać „kontynuować dalej”.

8) Dzień dzisiejszy

Tak naprawdę wystarczy powiedzieć tylko „dziś”, „dzień dzisiejszy” to trochę jak „miesiąc lipiec” czy „moja osoba”. Według profesora Bańko takie wyrażenie jest rozciąganiem treści i nie jest prawidłowe.

9) Okres czasu

To podobny błąd jak wyrażenie powyżej. Słów tych nie należy używać łącznie, ponieważ to błąd. Samo słowo ‘okres” mówi nam, że chodzi o jakiś odcinek czasu.

10) Napewno

Słowo to jest wyrażeniem przyimkowym, które należy zapisywać oddzielnie jak: na nowo, na darmo czy na lewo. Może się ono jednak mylić ze słowem „naprawdę”, które piszemy akurat łącznie.

Katarzyna

true

Polecane