Zmiany w zasadach kwarantanny. Nowe rozporządzenie [03.11.2020]

Zmiany w zasadach kwarantanny. Nowe rozporządzenie [03.11.2020]

Zasady dotyczące obowiązku kwarantanny nieustannie się zmieniają. Niedawno w życie weszło rozporządzenie, na mocy którego jesteśmy objęci kwarantanną już od momentu otrzymania skierowania na test na COVID-19. Nie jest to jednak jedyna zmiana. W poniedziałek wieczorem rząd opublikował kolejne rozporządzenie w sprawie obowiązku kwarantanny. Jaką zasadę wprowadzono?

Zdjęcie Zmiany w zasadach kwarantanny. Nowe rozporządzenie [03.11.2020] #1

Automatyczna kwarantanna - kogo dotyczy i jakie otrzymamy świadczenia?

Rząd postanowił, że od tej pory obowiązek kwarantanny narzucony zostaje automatycznie na współdomowników osoby, która otrzymała pozytywny wynik testu na COVID-19. Wcześnie musieliśmy czekać na telefon z sanepidu, a obowiązek kwarantanny obejmować współdomowników dopiero od momentu zarejestrowania takiej potrzeby w sanepidzie.

Obecnie odbywa się to automatycznie. Z momentem otrzymania pozytywnego wyniku testu przez daną osobę, wszyscy jego współdomownicy objęci są natychmiastową kwarantanną.

Czy sanepid do nas zadzwoni?

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że sanepid, owszem skontaktuje się z nami, jednak tylko po to, aby dopełnić formalności. Jest to konieczne choćby do załatwienia formalności związanych ze świadczeniami ZUS dla osób objętych kwarantanną.

– Zostaniecie automatycznie wpisani do tej kwarantanny. Oczywiście, zadzwoni do was również pracownik sanepidu, żeby takie formalności załatwić, jak wpisanie do systemu, które jest potem podstawą wypłaty świadczenia, ale nie będzie żadnej decyzji sanepidu. Automatycznie będzie rozpoczęta kwarantanna – tłumaczył podczas konferencji prasowej.Automatyczna kwarantanna - co z pracą? Jakie świadczenia ZUS przysługują osobom objętym kwarantanną automatyczną?

Zdjęcie Zmiany w zasadach kwarantanny. Nowe rozporządzenie [03.11.2020] #2

Osoba, która prowadzi gospodarstwo domowe wraz osobą, u której wykryto koronawirusa powinna poinformować o tym swojego pracodawcę. Wraz z pracodawcą należy ustalić, czy możliwa jest w takiej sytuacji praca zdalna. Jeśli nie, ZUS wypłaci osobie na automatycznej kwarantannie takie świadczenie, jak w przypadku niezdolności do pracy ze względu na chorobę.

"Niemożność wykonywania pracy, przez osobę odbywającą obowiązkową kwarantannę, jest traktowana na równi z niezdolnością do pracy z powodu choroby (dla celów wypłaty świadczeń pieniężnych z tytułu choroby, tj. wynagrodzenia za okres choroby lub zasiłku chorobowego). Do wypłaty świadczeń nie jest w takim przypadku potrzebne zwolnienie lekarskie.”

UWAGA: prawa do zasiłku pozbawia nas fakt pracy zdalnej. Jeśli więc osoba na kwarantannie pracuje z domu, zasiłek od ZUS się nie należy.

Agnieszka

true

Polecane