Uwaga! Od dziś nowe przepisy dotyczące kwarantanny

Agnieszka
Newsy
25.01.2022 8:48
Uwaga! Od dziś nowe przepisy dotyczące kwarantanny

 Od wtorku 25 stycznia obowiązują nowe przepisy dotyczące kwarantanny. Co się zmieniło?

Zdjęcie Uwaga! Od dziś nowe przepisy dotyczące kwarantanny #1

Zmiana czasu trwania kwarantanny

We wtorek weszły w życie przepisy, które skracają czas trwania kwarantanny z 10 do 7 dni. Ważne jednak, aby wiedzieć, że kwarantanna obowiązuje osoby, które miały kontakt z osobą chorą na COVID-19, jednak same nie wykazują objawów choroby.

Kwarantanna ma na celu odosobnienie osoby zdrowej, która miała kontakt z osobą chorą, w obawie, że i u niej rozwiną się objawy choroby. Decyzję o skierowaniu danej osoby na kwarantannę podejmuje inspekcja sanitarna.

Skąd decyzja o skróceniu czasu trwania kwarantanny?

 Ministerstwo Zdrowia zwraca uwagę na fakt, że obecnie dominujące szczepy wirusa, czyli omikron i delta dość szybko ujawniają się w postaci objawów. Stąd decyzja o tym, aby czas kwarantanny skrócić. Resort wskazał, że po 7 dniach bez objawów od chwili kontaktu z osobą zakażoną ryzyko rozwinięcia się choroby jest minimalne.

W czasie tych 7 dni nie wolno nam opuszczać domu. Nie można wyjść nawet na spacer z psem czy zakupy. Jeśli w tym czasie pojawią się u nas jakiekolwiek niepokojące objawy, należy skontaktować się z lekarzem.

Czymś innym jest izolacja

Izolacja natomiast jest odosobnieniem osoby chorej na COVID-19, u której test wyszedł pozytywny. Decyzję o skierowaniu na izolację podejmuje lekarz. 

Izolacja kończy się po 10 dniach od uzyskania pozytywnego wyniku testu na COVID-19, pod warunkiem jednak, że lekarz nie postanowi jej przedłużyć. Lekarz może bowiem wydłużyć czas trwania izolacji do 13 dni. 

Ile osób jest obecnie na kwarantannie?

Według najnowszych danych Ministerstwa Zdrowia 819 306 osób jest objętych kwarantanną. Resort poinformował też w poniedziałek o 29 100 nowych potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2.

Czy rząd planuje wprowadzenie nowych obostrzeń? 

Pomimo sporego wzrostu zakażeń rząd jak na razie nie ogłosił nowych, znaczących obostrzeń. Postanowił jednak skierować do pracy zdalnej osoby pracujące w administracji publicznej.

"Do dnia 28 lutego 2022 roku w urzędach administracji publicznej lub jednostkach organizacyjnych wykonujących zadania o charakterze publicznym kierownicy urzędów administracji publicznej, dyrektorzy generalni urzędów lub kierujący jednostką organizacyjną mają polecać pracownikom wykonywanie pracy zdalnej."

Nie dotyczy to jednak jednostek organizacyjnych sądów, prokuratury i uczelni. 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną