Od dziś zmiany w obostrzeniach! Co trzeba wiedzieć?

Martyna P.
Newsy
15.02.2022 9:16
Od dziś zmiany w obostrzeniach! Co trzeba wiedzieć?

Od dziś (15.02.2022) wchodzą w życie nowe wytyczne epidemiologiczne związane z pandemią koronawirusa. Poluzowanie obostrzeń było zapowiedziane przez Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego na konferencji prasowej, która odbyła się 9 lutego 2022 roku.

“Za nami apogeum 5. fali. To przesilenie, z którym mieliśmy do czynienia, potwierdza się na poziomie zakażeń i badań.” – mówił wówczas A. Niedzielski.

Minister dodał również, że obserwowane są znacznie łagodniejsze przebiegi zakażeń, czas hospitalizacji spada do tygodnia. W związku z tym, jeśli tempo spadku zakażeń będzie się utrzymywać to rezygnacja z obostrzeń może nastąpić w perspektywie miesiąca.

 

Luzowanie obostrzeń

  • Przypomnijmy, że 11 lutego 2022 roku została zniesiona tzw. kwarantanna z kontaktu. Oznacza to, że sam kontakt z osobą chorą nie jest już podstawą do automatycznego nałożenia kwarantanny. Osoby, które były na kwarantannie z powodu kontaktu z osobą chorą 10 lutego 2022 r. dostały SMS z informacją o zwolnieniu z kwarantanny.
  • Od 15 lutego 2022 okres izolacji chorych na Covid-19 ulega skróceniu z 10 na 7 dni. Izolacja w warunkach domowych liczona będzie teraz od momentu wykonania testu diagnostycznego, a nie jak do tej pory – od daty uzyskania pierwszego dodatniego testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2. 

 

  • Zmiany dotyczą również kwarantanny współdomowników osoby zakażonej. Kwarantanna dla rodziny będzie naliczana wyłącznie w okresie izolacji osoby chorej. Oznacza to, że ostatni dzień izolacji chorego jest także ostatnim dniem kwarantanny współdomowników. Obowiązkowa kwarantanna dla domownika kończy się wraz z końcem izolacji albo w momencie wprowadzenia do systemu informatycznego negatywnego wyniku testu diagnostycznego wykonanego przez domownika.

 

„Nie będzie więc już sytuacji, w których osoba z pozytywnym testem kończy izolację, a współdomownicy dalej mają kwarantannę” – Minister Zdrowia tłumaczył na konferencji prasowej.

 

Zdjęcie Od dziś luzowane obostrzeń - krótsza kwarantanna i izolacja. Czy w marcu pożegnamy maseczki? #1

Marzec miesiącem znoszenia kolejnych restrykcji?

Minister Zdrowia udzielił wywiadu dla dziennika ”Fakt”. Podczas rozmowy przedstawił perspektywę znoszenia restrykcji w najbliższym czasie w związku z wygasającą piątą falą pandemii koronawirusa.

Podczas wywiadu odniósł się między innymi do obowiązku noszenia maseczek. Adam Niedzielski powiedział, że w pierwszej kolejności rozważana będzie decyzja o zmniejszeniu infrastruktury szpitalnej, która służy do walki z COVID-19.

W późniejszym terminie dojdzie do znoszenia kolejnych obostrzeń. Minister podczas rozmowy poinformował, że maseczki będą rekomendowane dla osób, które czują się dotknięte jakąkolwiek infekcją, jednak nie będzie obowiązku ich noszenia.

„Zostaną one z nami, ale nie na zasadzie obowiązku, tylko rekomendacji. Myślę, że to będzie istotna prewencja, zwłaszcza w takich miejscach jak transport publiczny” – Adam Niedzielski poinformował w rozmowie z dziennikiem „Fakt”.

 

Obowiązkowe szczepienia

Podczas wywiadu Adam Niedzielski poinformował, że podjął decyzję o wprowadzeniu obowiązku szczepień dla medyków od 1 marca. Mężczyzna dodał, że nic nie zmiana się w tej sprawie w przypadku nauczycieli oraz służb mundurowych.

„Rozmawialiśmy z innymi resortami na temat różnych wątpliwości – stabilności działania służb czy szkół – i nie znaleźliśmy dobrego rozwiązania. Ta dyskusja nie ma pointy” – Adam Niedzielski dodał w rozmowie z dziennikiem „Fakt”.

 

Zdjęcie Od dziś luzowane obostrzeń - krótsza kwarantanna i izolacja. Czy w marcu pożegnamy maseczki? #2

 

 

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną