Kwarantanna po powrocie z zagranicy?

Kwarantanna po powrocie z zagranicy?

Kwarantanna to zagadnienie, które znane jest osobom zakażonym oraz osobom, które z nimi przebywają, jak również osoby powracające z zagranicy. Czy trzeba przejść kwarantanne po powrocie z zagranicy?

Zdjęcie Kwarantanna po powrocie z zagranicy? #1

Kwarantanna 

Kwarantanna ma na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Osoby, które są zakażone oraz osoby z nimi przebywające muszą ją obowiązkowo przejść. Dzięki temu możliwość „rozniesienia” wirusa znacząco spada, a osoba zakażona jest odizolowana od reszty. Kwarantannę należy również przejść, jeśli wracamy do Polski z zagranicy. Kto musi ją przejść obowiązkowo? Na jakich zasadach? Odpowiadamy!

Kwarantanna po powrocie za zagranicy

Kwarantanna po powrocie z zagranicy jest obowiązkowa, jednak istnieją od niej wyjątki. Na kwarantannę trafiają osoby, które podróżują transportem zbiorowym w gramach granic Unii Europejskiej. Chodzi tu każdy rodzaj transportu, czyli zarówno zbiorowy jak i indywidualny. Od 30 marca, nawet osoby przekraczające granicę pieszo będą musiały przejść kwarantannę. Niezależnie od środka transportu na kwarantannę pójdziemy, jeśli wracamy z Czech lub Słowacji.  Podróżujący muszą pokazać  wyniki testu w języku polskim lub angielskim na żądanie funkcjonariusza Straży Granicznej lub Policji. Jeśli podróżny przed wyjściem do strefy ogólnodostępnej nie ma ze sobą negatywnego wyniku testu, to musi podać funkcjonariuszowi dane, które są niezbędne do nałożenia obowiązku odbycia kwarantanny. Chodzi tu przede wszystkim o adres zamieszkania lub miejsce pobytu, w którym podróżny odbędzie kwarantannę oraz numer telefonu kontaktowego.

Zwolnienia z kwarantanny

Z kwarantanny są przewidziane również zwolnienia. Obowiązkowej kwarantanny nie muszą przechodzić osoby, które zostały zaszczepione dwoma dawkami szczepionki oraz tzw. ozdrowieńcy, czyli osoby, które przechorowały już koronawirusa. Z kwarantanny zwolnieni są również marynarze, zawodowi kierowcy czy członkowie kadry narodowej. Wszystkie zawody, jakie zwolnione są z przechodzenia kwarantanny, można znaleźć na liście opublikowanej na stronie Straży Granicznej. Zwolnienie z kwarantanny może zostać zastosowane tylko w przypadku przedstawienia odpowiednich dokumentów.

Zdjęcie Kwarantanna po powrocie z zagranicy? #2

Testy na koronawirusa

Aby otrzymać zwolnienie z kwarantanny najbezpieczniej jest mieć negatywny wynik testu na koronawirusa. Można zrobić test antygenowy lub test PCR. Należy je jednak zrobić nie wcześniej niż 2 dni przed przekroczeniem granicy. Można to zrobić, np. będąc na lotnisku. Podróżujących spoza strefy Schengen z kwarantanny nie zwalnia jednak test wykonany w kraju, z którego przybywają. Test w takim wypadku test musi zostać wykonany w Polsce. Obecnie możliwość wykonania testu na obecność koronawirusa jest na lotnisku w Katowicach, Gdańsku, Wrocławiu i Poznaniu. Test mogą jednak wykonać tylko osoby wracające spoza strefy Schengen.

Uczniowie a zwolnienie z kwarantanny

Okazuje się, że według przepisów uczniowie, studenci oraz ich rodzice są zwolnieni z obowiązku odbywania kwarantanny. Straż Graniczna jednak dość szybko doprecyzowała ten podpunkt i przepis ten, dotyczy tylko osób, które na stałe mieszkają za granicą, ale uczą się w Polsce. 

Zdjęcie Kwarantanna po powrocie z zagranicy? #3

Brak kontroli na granicy

Zdarza się, że po przekroczeniu granicy nikt nas nie skontroluje, takie przypadki są jednak rzadkością. Z jednej strony możemy się wtedy cieszyć z takiego obrotu sprawy, z drugiej jednak może się okazać, że ktoś się z nami skontaktuje po kilku dniach i poinformuje o nałożeniu kwarantanny. Sanepidy bowiem mają teraz dużo pracy, przez co mogą zdarzyć się takie opóźnienia. W takim wypadku najlepiej jest zachować wynik testu, jeśli był on negatywny i przedstawić straży granicznej lub pracownikowi sanepidu.

Katarzyna

true

Polecane