Lifestyle

Koronawirus: czy Kościoły zostaną zamknięte na Wielkanoc?

Patrycja

March 21, 2021, 8:27 p.m.

Koronawirus: czy Kościoły zostaną zamknięte na Wielkanoc?

Przed nami szczyt trzeciej fali koronawirusa w Polsce. Ze względu na coraz większą liczbę zachorowań i coraz gorszą sytuację w szpitalach, Rząd zdecydował się na wprowadzenie lockdownu w całym kraju. Ponownie zamknięto galerie handlowe, ośrodki kulturalne, sportowe i szkoły. Czy w związku ze zbliżającą się Wielkanocą, zostaną zamknięte również Kościoły?

Koronawirus w Polsce

Przed nami szczyt trzeciej fali koronawirusa w Polsce. Codzienne notuje się coraz więcej nowych zakażeń. Sytuacja w szpitalach robi się krytyczna, brakuje wolnych miejsc i zajętych jest coraz więcej respiratorów. W kraju rozprzestrzenia się brytyjska mutacja, która odpowiada aż za 60% wszystkich nowych przypadków COVID-19.

Lockdown w całym kraju

Z tego powodu w ubiegłą środę, Rząd zdecydował się na ponowne wprowadzenie lockdownu w całym kraju. Zamknięte zostały galerie handlowe, hotele, obiekty sportowe, ośrodki kulturalne, a także szkoły. Sytuacja nie zmieni się aż do 9 kwietnia, więc nadchodzące Święta Wielkanocne upłyną pod znakiem ograniczeń.

Koronawirus a Wielkanoc

Wiele osób zastanawia się, czy planowane jest wprowadzenie dalszych restrykcji na Wielkanoc? Zapytany o to w rozmowie z Polsat News, wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zapowiedział, że na razie dalsze obostrzenia nie są planowane. Powiedział, że wszyscy Polacy powinni ograniczyć kontakty rodzinne, a Święta spędzić w gronie najbliższych.

Zdjęcie Koronawirus: czy Kościoły zostaną zamknięte na Wielkanoc? #1

Czy Kościoły zostaną zamknięte na Wielkanoc?

Obecnie nie jest planowane zamknięcie kościołów, także w okresie wielkanocnym. Minister Zdrowia, Adam Niedzielski powiedział, że nie wyobraża sobie zamknięcia świątyń i obchodów Zmartwychwstania Pańskiego bez eucharystii w Kościele.

Wiceminister Zdrowia Waldemar Kraska z kolei zapowiedział, że być może święcenie pokarmów w Wielką Sobotę odbędzie się na wolnym powietrzu. Jednak jak na razie takie zalecenie nie zostało oficjalnie wydane.

Zdjęcie Koronawirus: czy Kościoły zostaną zamknięte na Wielkanoc? #2

Reżim sanitarny w Kościołach

Przypomnijmy, że zgodnie z obowiązującymi zasadami, w kościele może przebywać jedna osoba na 15 metrów kwadratowych. Wszyscy wierni muszą zachowywać odpowiedni dystans społeczny, czyli 1,5 m odległości od siebie nawzajem i nosić maseczki zasłaniające nos i usta.

Zdjęcie Koronawirus: czy Kościoły zostaną zamknięte na Wielkanoc? #3

Czy Kościoły powinny zostać zamknięte?

Polacy są podzieleni w związku z tym, czy kościoły powinny zostać zamknięte na Wielkanoc. Część wiernych (45,2%) nie wyobraża sobie ich obchodów bez udziału w eucharystii. Natomiast 50,3% Polaków jest zdania, że kościoły powinny zostać zamknięte.

W rozmowie z Radiem Zet, konsultantka w dziedzinie chorób zakaźnych dr Grażyna Cholewińska-Szymańska, powiedziała że "otwarte kościoły stanowią ryzyko" i „nie należy masowo chodzić do kościoła, kiedy jesteśmy na szczycie epidemii”.

Dobrym posunięciem wydawałoby się zamknięcie Kościołów na Wielkanoc, w okresie szczytu trzeciej fali koronawirusa w Polsce. Wierni mają możliwość uczestnictwa we mszach emitowanych w telewizji i Internecie. Taka forma komunikacji z Kościołem powinna mieć miejsce także podczas nadchodzących Świąt.