Czego nie wolno robić w bloku? Pamiętaj o tych zasadach w swoim mieszkaniu!

Patrycja
Newsy
12.03.2021 15:03
Czego nie wolno robić w bloku? Pamiętaj o tych zasadach w swoim mieszkaniu!

Jeśli mieszkasz w bloku, powinieneś dostosować się do zasad współżycia społecznego i dbać o poprawne kontakty z sąsiadami. W przeciwieństwie do życia w domu jednorodzinnym, nie możesz robić pewnych rzeczy. Grozi za nie niemały mandat!

Jeśli mieszkasz w bloku, to musisz to wiedzieć!

Niezależnie od tego czy wynajmujesz mieszkanie, czy jesteś jego właścicielem, istnieją rzeczy, których nie możesz w nim robić. Możesz otrzymać za nie mandat lub zostać ukarany grzywną, a nawet aresztem.

Zakłócanie ciszy nocnej

Zakłócanie ciszy nocnej, czyli huczna impreza ze znajomymi, głośne słuchanie muzyki lub nocny remont, w godzinach 22:00-6:00, podlega karze. Zgodnie z art. 51 KW (Zakłócanie spokoju lub wywołanie zgorszenia). W godzinach nocnych powinniśmy powstrzymywać się od wszelkich czynności, które emitują hałas większy niż 60 decybeli.

Zdjęcie Czego nie wolno robić w bloku? Pamiętaj o tych zasadach! #1

Palenie papierosów

Palenie papierosów na balkonie lub w oknie mieszkania, a także w częściach wspólnych, jak korytarze i klatki schodowe, jest zakazane. Zwłaszcza, jeśli dym dociera do sąsiadów i może im przeszkadzać lub co gorsza, wyrzucamy niedopałki na czyjś balkon bądź parapet. Jest to bardzo częste zachowanie i niestety żadne regulaminy czy ograniczenia, nie są w stanie temu zapobiec.

Grillowanie

Rozpalenie grilla na balkonie lub co gorsza, wewnątrz mieszkania jest nie tylko niebezpieczne, ale jest także wykroczeniem, które podlega karze. Zgodnie z art. 82 § 1 Kodeksu Wykroczeń mówi, że “niewłaściwe użytkowanie grilla, które skutkuje powstaniem zagrożenia pożarowego, podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany”.

Zdjęcie Czego nie wolno robić w bloku? Pamiętaj o tych zasadach! #2

Remont

Drobne prace remontowe w mieszkaniu nie wymagają żadnego zezwolenia. Jednak jeśli zamierzasz wyburzyć ściany i zmienić rozkład pokojów, bez pozwolenia na budowę się nie obejdzie. Nie możesz także zmieniać koloru elewacji lub ocieplać budynku mieszkalnego na własną rękę.

Zdjęcie Czego nie wolno robić w bloku? Pamiętaj o tych zasadach! #3

Zajmowanie części wspólnych

Klatki schodowe i korytarze to części wspólne, z których mogą korzystać wszyscy właściciele mieszkań. Jednak nie możesz przechowywać na nich materiałów niebezpiecznych, łatwopalnych ani takich, które swoją wielkością blokują drogi ewakuacyjne.

Stare meble, zepsuty sprzęt AGD czy RTV, które tarasują przejście, mogą stanowić realne zagrożenie w czasie pożaru.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną