Takie czerwone kropki na ciele mogą pojawić się u Ciebie po 30, roku życia!

Takie czerwone kropki na ciele mogą pojawić się u Ciebie po 30, roku życia!

Naczyniaki starcze, bo taką nazwę noszą czerwone kropki na ciele, zazwyczaj pojawiają się po 30. roku życia. Mogą powstawać na całym ciele, jednak najczęściej można je zaobserwować na dekolcie i twarzy.

Czym są naczyniaki starcze?

Naczyniaki starcze, zwane są też punktami rubinowymi lub plamkami De Morgana. Najczęściej przyjmują okrągły kształt, czerwony, rubinowy lub fioletowy kolor, a ich średnica wynosi od jednego do kilku milimetrów. Wyglądają jak małe czerwone kropki lub pajączki i umiejscowione są na skórze.

Wbrew temu co sugeruje ich nazwa, naczyniaki starcze nie pojawiają się u osób w podeszłym wieku. Pierwsze zmiany mogą wystąpić już po 20 roku życia, choć zazwyczaj pojawiają się po 30. roku życia, a z wiekiem ich liczba może rosnąć.

Przyczyny powstawania naczyniaków starczych

Najczęstszą przyczyną ich powstawania są czynniki genetyczne i hormonalne. Jednak mogą powstać również na skutek nadmiernej ekspozycji na słońce, zażywania niektórych leków oraz nadużywania alkoholu.

Czy naczyniaki starcze są oznaką groźnych chorób?

Ich pojawienie się na skórze nie musi być oznaką poważnych problemów zdrowotnych. Stanowi jednak problem natury estetycznej i jeśli na naszej skórze pojawia się ich coraz więcej, warto udać się do lekarza.

Zdjęcie Takie czerwone kropki na ciele mogą pojawić się u Ciebie po 30, roku życia! #1

Usuwanie naczyniaków- rodzaje zabiegów

Jeśli ktoś decyduje się na usunięcie naczyniaków ze względów estetycznych, zostanie skierowany na prosty zabieg.

Jeszcze do niedawna do usuwania naczyniaków stosowało się takie metody jak krioterapia i elektrokoagulacja. Aktualnie coraz bardziej popularny jest laser. Laserowe usuwanie zmian naczyniowych to bardzo skuteczna, a zarazem bezpieczna i bezbolesna metoda.

Jeśli chcemy usunąć naczyniaki należy najpierw skonsultować się z lekarzem w kwestii parametrów lasera. Każda zmiana jest inna i wymaga odmiennej ingerencji.

Kto nie powinien korzystać z zabiegów laserowych?

Z zabiegu laserowego usuwania zmian nie powinny korzystać kobiety w ciąży i te karmiące piersią. Niewskazane są dla osób, które zażywają leki i zioła światłouczulające lub sterydy. Cierpią na łuszczycę, infekcje bakteryjne, wirusowe, stany zapalne lub mają świeżą opaleniznę.

 

Zdjęcie Takie czerwone kropki na ciele mogą pojawić się u Ciebie po 30, roku życia! #2

 

Agnieszka

Polecane