Masz na skórze białe krostki? Miej tego świadomość

Patrycja

Uroda

12.03.2021 15:08

Masz na skórze białe krostki? Miej tego świadomość

Na Twojej skórze pojawiły się niewielkie, białe grudki? Te krostki to prosaki! Dowiedz się, czym one tak naprawdę są i jak skutecznie się ich pozbyć.

Zdjęcie Masz na skórze białe krostki? Miej tego świadomość #1

Masz na skórze białe krostki?

Małe krostki o białej, żółtej lub kremowej barwie, najczęściej pojawiają się w okolicach oczu, na czole, skroniach i na nosie. Mogą przypominać trądzik lub kaszaki, ale nimi nie są. To tak zwane prosaki!

Skąd się biorą białe krostki?

Te problemy skórne powstają w wyniku nadmiernej aktywności gruczołów łojowych. Tworzą się, gdy w ujściu gruczołu dochodzi do nadmiernego gromadzenia się sebum. W ujściu gromadzi się masa rogowo-łojowa, która zmienia się w prosaki.

Przyczynami powstawania prosaków mogą być geny, zmiany hormonalne lub niewłaściwa pielęgnacja skóry, która prowadzi do zapychania się porów.

Jeśli masz na skórze białe krostki, nie możesz tego robić!

Choć takie krostki mogą zachęcać, żeby jak najszybciej się ich pozbyć, pod żadnym pozorem ich nie wyciskaj. Doprowadzisz do ich rozsiania i zwiększenia stanu zapalnego.  Choć wyglądają nieestetycznie i stanowią defekt urody, to nie są niebezpieczne i nie można się nimi zarazić. Dowiedz się, jak się ich pozbyć.

Zdjęcie Masz na skórze białe krostki? Miej tego świadomość #2

Jak skutecznie pozbyć się białych krostek?

Najlepszą metodą na to, by pozbyć się prosaków jest wizyta w salonie kosmetycznym, gdzie zostanie przeprowadzony profesjonalny zabieg złuszczający, peeling chemiczny lub mikrodermabrazja. W ich usunięciu pomoże elektrokoalgulacja, zabieg wykorzystujący prąd elektryczny wysokiej częstotliwości. Na prosaki skutecznie działa ich wymrażanie lub zabieg laserem.

Zdjęcie Masz na skórze białe krostki? Miej tego świadomość #3

Domowe sposoby na prosaki

Najlepszym domowym sposobem na pozbycie się prosaków jest zadbanie o odpowiednią pielęgnację skóry, tak by nie dopuścić do zapychania się porów. Należy regularnie, rano i wieczorem, ją oczyszczać i co najmniej raz w tygodniu stosować peelingi, które pomogą pozbyć się naskórka. W okresie jesienno-zimowym warto przeprowadzić kurację kwasami, np. kwasem glikolowym, migdałowym, AHA, PHA, BHA.

Możesz wypróbować olejek herbaciany. Posmaruj nim zmienione miejsce i pozostaw na 2-3 godziny w formie okładu. Już po tygodniu zauważysz, że prosaki zniknęły.

Zdjęcie Masz na skórze białe krostki? Miej tego świadomość #4

To problem, który wraca

Niestety te nieestetyczne białe krostki są uciążliwym problemem i chętnie powracają. Pamiętaj o właściwej pielęgnacji cery każdego dnia. Nie zapychaj jej tłustymi i gęstymi kremami, ani ciężkim makijażem. Raz na kilka miesięcy udaj się na profesjonalny zabieg peelingu w salonie kosmetycznym.