Plamy na ciele ujawniają pewne choroby! Sprawdź, co mogą oznaczać?

Patrycja

Zdrowie

18.05.2022 12:31

Plamy na ciele ujawniają pewne choroby! Sprawdź, co mogą oznaczać?

Nasza skóra może zdradzać stan zdrowia. Różnego rodzaju plamy, przebarwienia, czy siniaki mogą sygnalizować schorzenia lub towarzyszyć trwającym już chorobom. Sprawdź, co oznaczają takie zmiany i kiedy należy udać się do lekarza.

Plamy na ciele mogą zdradzać pewne choroby

Plamy na ciele to sygnały wysyłane przez organizm, trawiony różnego rodzaju schorzeniami. Mogą wskazywać na cały szereg dolegliwości – od reakcji na silne emocje, alergii, podrażnień, przez stany zapalne, aż po groźne choroby zakaźne, czy nowotwór skóry. Podpowiadamy, jak rozpoznać chorobę po kolorze i kształcie przebarwień.

Fioletowe plamy na ciele

Sine, fioletowe, żółte lub zielone, pojedyncze plamy na ciele oznaczają, że doszło do wylewu, czyli uszkodzenia naczyń krwionośnych, bez przerwania ciągłości skóry. Z czego wynika pojawianie się siniaków?

 • Skłonność do częstego powstawania siniaków, może świadczyć o wrodzonej kruchości naczyń.
 • U kobiet może być związana z fazami cyklu owulacyjnego.
 • Może tez wynikać z różnych zaburzeń, np. hemofilii, czyli nieprawidłowego krzepnięcia krwi.
 • Gdy fioletowe plamy pojawiają się na kończynach dolnych mogą wskazywać na niewydolność żylną, której skutkiem są żylaki, czyli przebijające przez ciało zgrubienia żył o fioletowym kolorze.
 • Mogą oznaczać miażdżycę, której objawami jest sinienie kończyn dolnych oraz fioletowe plamy w okolicach kostek.
 • Mogą być objawem plamicy Schönleina-Henocha, czyli nabytej skazy krwotocznej.

Zdjęcie Plamy na ciele ujawniają pewne choroby! Sprawdź, na co wskazują! #1

Brązowe plamy na ciele

Brązowe plamy na ciele mogą świadczyć o zaburzeniach pigmentacji i być spowodowane różnymi czynnikami. Należą do nich:

 • Zbyt intensywne opalanie, które może doprowadzić do wytworzenia tak dużej ilości pigmentu, że barwi on ciało w sposób trwały.
 • Niektóre rodzaje ziół lub leków stosowanych podczas opalania, wywołują nieprzyjemne zmiany skórne. Promieniowanie słoneczne może wywołać groźne reakcje, przypominające oparzenia czy uczulenie. Wysypka, pokrzywka, obrzęk, czy świąd to tylko niektóre z objawów reakcji fototoksycznych i fotoalergicznych. Zioła lub leki fotouczulające, które zwiększają podatność na działanie promieni UV to przede wszystkim: niektóre antybiotyki, leki psychotropowe, uspokajające, retinoidy, betablokery, glikokortykosteroidy, leki na padaczkę, moczopędne, przeciwcukrzycowe, środki antykoncepcji hormonalnej, leki przeciwgrzybiczne, przeciwłupieżowe i przeciwtrądzikowe, a nawet dziurawiec.
 • Żeńskie hormony płciowe – estrogeny, które pobudzają aktywność melanocytów, szczególnie w ciąży lub podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej.

Zdjęcie Plamy na ciele ujawniają pewne choroby! Sprawdź, na co wskazują! #2

Czerwone plamy na ciele

Czerwone plamy na ciele mogą wskazywać na schorzenia o podłożu alergicznym, infekcyjnym, krążeniowym, metabolicznym, a nawet emocjonalnym.

Najczęściej są to:

 • alergie kontaktowe,
 • reakcje alergiczne,
 • atopowe zapalenie skóry,

Mogą to być także groźne choroby:

 • Toczeń rumieniowaty układowy, czyli groźna choroba autoimmunologiczna, której towarzyszy rumień w kształcie motyla.
 • Celiakia, czyli skrajna nietolerancja glutenu, której towarzyszy opryszczka o rumieniowatym podłożu.
 • Świerzb, groźna choroba zakaźna, której towarzyszy uporczywe swędzenie oraz plamy pomiędzy palcami, na pośladkach, wokół pępka.
 • Czerwone plamy mogą wskazywać na rumień dłoniowy, który często stanowi skórny objaw zaburzeń wątroby, reumatoidalnego zapalenia stawów czy łuszczycy.
 • Mogą być oznaką cery naczynkowej czy trądziku różowatego.
 • Czasem wynikają z rozszerzenia naczyń krwionośnych w wyniku gwałtownej reakcji emocjonalnej, wstydu lub stresu.

Ciemne plamy na ciele

Ciemne plamy na ciele zawsze powinny być sygnałem alarmowym, ponieważ zagrożenie może być śmiertelne!

Takie plamy mogą wskazywać na czerniaka. Czerniak to nowotwór złośliwy, który powstaje z komórek barwnikotwórczych. To jeden z najbardziej niebezpiecznych i złośliwych nowotworów.

Nie każdy pieprzyk może być czerniakiem, jednak czerniak może przyjmować formę pieprzyka. Czerniaki często mają asymetryczne wymiary oraz nieregularne brzegi. Ma niejednolity kolor, na jego powierzchni mogą występować przejaśnienia i zaciemnienia. Te zmiany skórne mają nierówną powierzchnię z licznymi, nietypowymi uwypukleniami.

Czerniaki rosną gwałtownie i bardzo szybko, w krótkim czasie mogą zwiększyć swoją powierzchnię. Zwykle są większe niż 6 mm i zmieniają się w szybkim czasie. Oprócz tego mogą dawać objawy w postaci zaczerwienienia, świądu, owrzodzenia lub tendencji do krwawienia. Czerniak może rozwinąć się w każdym miejscu na skórze. Najczęściej występuje na tułowiu, twarzy oraz na kończynach dolnych. Może także się pojawić na błonach śluzowych, a nawet w narządach wewnętrznych, takich jak żołądek czy jelita.

Zdjęcie Plamy na ciele ujawniają pewne choroby! Sprawdź, na co wskazują! #3

Kiedy skonsultować się z lekarzem?

W przypadku długotrwałych zmian, plam, przebarwień, często pojawiających się siniaków, czy innych objawów, takich jak swędzenie, pieczenie, czy ból, należy udać się do lekarza ogólnego lub dermatologa.

Tylko specjalista będzie w stanie ocenić, z czym masz do czynienia. Lekarz za pomocą dermatoskopii, czyli obserwacji zmiany pod specjalnym powiększeniem, pomoże określić rodzaj zmiany skórnej. Może zalecić profilaktyczne usunięcie niepokojącej zmiany na ciele. Odbywa się to laserowo lub chirurgicznie. Po usunięciu zmiany, przeprowadzone będzie badanie histopatologiczne, w celu wykluczenie zmian nowotworowych.

 

Zdjęcie Plamy na ciele ujawniają pewne choroby! Sprawdź, na co wskazują! #4