Co oznaczają skróty na maseczkach ochronnych? Wyjaśniamy!

Co oznaczają skróty na maseczkach ochronnych? Wyjaśniamy!

Epidemia koronawirusa trwa w Polsce już ponad rok, a od 27.02.2021 zmieniły się przepisy odnośnie sposobów na zakrywanie ust i nosa.

Zdjęcie Co oznaczają skróty na maseczkach ochronnych? Wyjaśniamy! #1

Trzecia fala epidemii

Epidemia koronawirusa znów zbiera swoje żniwo, ponieważ liczba zgonów znów rośnie. W związku z mutacją nowego wirusa, który został już wykryty w Wielkiej Brytanii, państwo polskie stara się ochronić swoich obywateli przez groźniejszą odmianą wirusa z Wuhan.

Przywracane są kolejne obostrzenia, a państwo wprowadza zmiany w środkach ochrony osobistej.

Zmiany w przepisach 

Od 27.02.2021 zmieniły się przepisy odnośnie zakrywania ust i nosa. Do tej daty można było zakrywać nos i usta m.in. szalikiem, apaszką, przyłbicą lub maseczką ochronną.

To się jednak zmieniło i od zeszłej soboty zakrywać usta i nos według prawa można tylko maseczką ochronną. Może to być zwykła maseczka chirurgiczna lub jej bardziej zaawansowane odmiany.

Zdjęcie Co oznaczają skróty na maseczkach ochronnych? Wyjaśniamy! #2

Rodzaje maseczek ochronnych 

Maseczek ochronnych mamy kilka rodzajów i mają one różne oznaczenia, które nie dla wszystkich są jasne. Mają one różną skuteczność ochrony przed koronawirusem oraz są one wykonane z różnych materiałów.

Podstawowym zadaniem takiej maseczki jest ochrona naszych błon śluzowych przed patogenem koronawirusa. W Unii Europejskiej obowiązują trzy klasy ochrony FFP masek filtrujących. Skrót FFP pochodzi z języka angielskiego "filtering facepiece" i oznacza maskę filtrującą.

Skrót FFP1

Maseczki, które mają oznaczenie FFP1, są dedykowane przede wszy kim osobom, które pracują przy stolarce lub innych czynnościach budowlanych. Szacuje się, że maseczki z takim opisem mają moc filtracji na poziomie 80%.

Maseczka taka ochroni nas przed cząstkami stałymi oraz ciekłymi, które mają niską toksyczność. Maseczki FFP1 nadają się do użytku od około 8 godzin do 48 godzin lub przez okres określony przez producenta.

Zdjęcie Co oznaczają skróty na maseczkach ochronnych? Wyjaśniamy! #3

Skrót FFP2

Skrót ten oznacza, że maseczka jest w stanie przefiltrować powietrze w 94% i „wyłapać” niebezpieczna cząstki stałe i ciekłe o niskiej i średniej toksyczności. Chodzi tu o ochronę przede wszystkim przed zanieczyszczeniem powietrza, dymem, szkodliwymi pyłami czy kurzem.

Maseczki te mogą być stosowane zamiennie z maskami smogowymi lub przeciwpyłowymi, ponieważ zazwyczaj są one wyposażone w specjalny wentyl, który ułatwia oddychanie. Maseczkę FFP2 można nosić co najmniej przez kilka godzin.

Skrót FFP3

Maski z takim znakiem są często nazywane maskami antywirusowymi, ponieważ są one w stanie ochronić nas przed cząstkami stałymi lub ciekłymi o wysokiej toksyczności. Są to między innymi bakterie, grzyby, wirusy czy pyły przemysłowe.

Taka maseczka jest również skuteczna przy zabezpieczaniu nas przed bardzo zakaźnymi patogenami takimi jak gruźlica czy odra. Skuteczność ich filtracji jest szacowana nawet na 99%. Maseczkę FFP3 można nosić przez co najmniej kilkanaście godzin.

Inne oznaczenia 

Na maseczkach ochronnych można spotkać również inne oznaczenia, które również nie za wiele mówią niewtajemniczonym.

- skrót „R” pochodzi od angielskiego słowa „reusable” i umieszczony na maseczce oznacza, że można ją zakładać więcej niż raz,

- skrót „NR” pochodzi od angielskiego „non resuable” i oznacza, że taką maseczkę możemy założyć tylko raz,

- oznaczenie N95, KN95 lub P2 na maseczce oznacza, że ma ona skuteczność filtracji na poziomie 94% i może być ona zamiennie stosowana z maseczką antysmogową lub przeciwpyłową,

- oznaczenie N99, EN149 i P3 posiadają maski, które mają skuteczność filtracji na poziomie 99% i mogą być zamiennie stosowane z maskami antywirusowymi.

Okres używania 

Maseczka ochronna zabezpiecza nas przed zakażeniem się koronawirusem, jednak jeśli mamy taką możliwość to powinniśmy ją ściągać, ponieważ w takim postępowaniu tkwi tajemnica ich działania.

Zbyt długie noszenie maseczki ochronnej może mieć negatywne skutki dla naszego układu oddechowego, ponieważ może dojść do infekcji grzybiczej lub bakteryjnej. Nasza skóra również może odczuć negatywne skutki noszenia maseczki, poprzez zmiany skórne lub powracający trądzik.

Zdjęcie Co oznaczają skróty na maseczkach ochronnych? Wyjaśniamy! #4

Ważne zasady 

Aby maseczka ochronna zabezpieczała nas przed zakażeniem się koronawirusem, należy odpowiednio ją używać oraz przestrzegać kilku ważnych zasad. Oto kilka z nich:

1) maseczkę ochronną po 45 minutach należy zdjąć na około 5 minut,

2) maseczki ochronnej nie powinno się nosić dłużej niż 60 minut, po tym czasie należy ją zdjąć przynajmniej na 10 minut i normalnie pooddychać,

3) maseczki chirurgiczne można nosić nie dłużej niż 4 godziny bez przerwy,

4) jeśli czujemy, że maseczka staje się wilgotna, to powinniśmy zdjąć ją z twarzy, ponieważ są to idealne warunki do rozwoju bakterii,

5) po powrocie do domu maseczkę (jeśli się do tego nadaje) powinno się uprać lub zdezynfekować płynem do dezynfekcji,

6) po zdjęciu maseczki ochronnej powinno się dokładnie umyć ręce, lub je zdezynfekować.

Katarzyna

true

Polecane