Czerwone policzki - czy mogą zwiastować chorobę?

Patrycja
Uroda
02.01.2021 12:26
Czerwone policzki - czy mogą zwiastować chorobę?

Czerwone policzki to zazwyczaj efekt pękających naczynek, charakterystyczny dla skory wrażliwej. Równie często stawianą diagnozą jest trądzik różowaty. Jeśli jednak twoje policzki czerwienią się w związku z kilkoma czynnikami, to przyczyna może być zupełnie inna.

Zdjęcie Czerwone policzki - czy mogą zwiastować chorobę? #1

Problem z czerwonymi policzkami mają osoby o cerze wrażliwej. Wśród przyczyn pękających naczynek na twarzy wymienia się czynniki genetyczne, zaburzenia hormonalne, choroby ogólnoustrojowe takie jak np. cukrzyca czy nadciśnienie, nadmierną ekspozycję na słońce, zbyt gorące kąpiele, zbyt częste i długie korzystanie z sauny, nadużywanie alkoholu i papierosów, spożywanie potraw gorących i ostrych. Naczynka mogą także pękać wskutek przyjmowania niektórych leków, stresu i nieodpowiedniej pielęgnacji skóry wrażliwej.

Bardzo często skóra wrażliwa i naczyniowa jest punktem wyjścia do powstania trądziku różowatego. Jego przyczyny są podobne, ale wyróżnia się wśród nich także zaburzenia układu pokarmowego. Jeśli mamy do czynienia z trądzikiem różowatym w pewnym momencie rumień będzie trwały, nasilający się pod wpływem stresu czy czynników atmosferycznych, zaczną się także pojawiać zapalne krostki na policzkach.

Czerwone policzki nie są przeciwwskazaniem do zrobienia pięknego makijażu! Poznaj najlepsze trendy makijażowe.

Zdjęcie Czerwone policzki - czy mogą zwiastować chorobę? #2

Co, jeśli żadna z wyżej wymienionych dolegliwości nie dotyczy nas, a mimo to nasze policzki są czerwone?

U wielu osób – zwłaszcza o jasnej karnacji, bardzo często obserwuje się zaczerwienienie policzków pod wpływem różnego rodzaju czynników zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Skóra nabiera koloru po wypiciu alkoholu, zjedzeniu gorącej lub ostrej potrawy, zmianie temperatury, podczas wysiłku fizycznego czy stresu. Można, by pomyśleć, że u osób o jasnej karnacji panuje epidemia trądziku różowatego lub jego początkowej fazy. Tymczasem jest to efekt mediatorów naczyniorozszerzających, które wydzielają się wskutek wymienionych czynników. Małe naczynka rozszerzają się pod wpływem różnych aktywności, co powoduje zabarwienie się skóry. W związku z tym, że naczynka nie zostają uszkodzone, czerwony kolor znika wraz z czynnikiem, który go wywołał.

Zdjęcie Czerwone policzki - czy mogą zwiastować chorobę? #3

Ważne! 

Do innych przyczyn występowania rumienia w okolicy policzków zalicza się łojotokowe, atopowe i kontaktowe zapalenie skóry, reakcję na leki, alergię, toczeń czy łuszczycę. Podejrzenie jednego z chorobowych stanów zaczerwienienia policzków powinno skłonić nas do wizyty u specjalisty.

Kluczowe Punkty
  • Czerwone policzki mogą wynikać z różnych przyczyn, takich jak: pękające naczynka, trądzik różowaty, czynniki genetyczne, zaburzenia hormonalne, choroby ogólnoustrojowe, nadmierna ekspozycja na słońce, zbyt gorące kąpiele, korzystanie z sauny, alkohol i papierosy, gorące i ostre potrawy, niektóre leki, stres i nieodpowiednia pielęgnacja skóry.
  • Trądzik różowaty jest często diagnozowany u osób z czerwonymi policzkami, jego przyczyny są podobne do pękających naczynek, ale dodatkowo obejmują zaburzenia układu pokarmowego.
  • Czerwone policzki mogą także być wynikiem reakcji skóry na czynniki zewnętrzne i wewnętrzne, jak zmiana temperatury, stres, spożycie alkoholu, gorącej lub ostrej potrawy.
  • Czerwone policzki u osób o jasnej karnacji mogą wynikać z efektu mediatorów naczyniorozszerzających, które wydzielają się pod wpływem wymienionych czynników.
  • Do innych przyczyn czerwonych policzków zalicza się łojotokowe, atopowe i kontaktowe zapalenie skóry, reakcję na leki, alergię, toczeń i łuszczycę.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną