Rząd zmienił w nocy obostrzenia. Niektóre obwiązują już od dziś

Rząd zmienił w nocy obostrzenia. Niektóre obwiązują już od dziś

W poniedziałek późnym wieczorem rząd opublikował nowe zmiany związane z obostrzeniami dotyczącymi pandemii. Niektóre z nich wchodzą w życie dzień po publikacji, czyli już dzisiaj (23.02.21). Dotyczą one między innymi kwarantanny, kolejności szczepień, czy lecznictwa uzdrowicielskiego.

Zdjęcie Rząd zmienił w nocy obostrzenia. Niektóre o obwiązują już od dziś #1

W poniedziałek wieczorem do Dziennika Ustaw wprowadzono nowe zasady obostrzeń. Najważniejsze z nich dotyczą osób przyjeżdżających z zagranicy i konieczności odbywania przez nie kwarantanny.

Zmiany dotyczące kwarantanny

Osoby przyjeżdżające z zagranicy muszą odbyć kwarantannę. Są jednak liczne wyjątki.

Kwarantannie nie muszą poddawać się osoby, które mają zaświadczenie o szczepieniu na COVID-19 wykonanym szczepionką dopuszczoną w Unii Europejskiej.

Ponadto zwolnieni z kwarantanny zostają:

  • Uczniowie, dzieci uczęszczające do przedszkola z Polski i państw sąsiadujących oraz ich opiekunowie, którzy przyjeżdżają aby umożliwić dzieciom naukę.
  • Studenci, studenci studiów podyplomowych, doktoranci i osoby prowadzące działalność naukową.

Przesunięcia w kolejności szczepień

Do kolejki na szczepienia na COVID-19 dołączony pracowników ogrzewalni i noclegowisk. Mają być oni szczepieni zaraz po pacjentach z ośrodków opiekuńczo-leczniczych. Poszerzona została również grupa pracowników oświaty i placówek wychowawczych.

Lecznictwo uzdrowiskowe

Nowe rozporządzenie zakłada możliwość rozpoczęcia rehabilitacji i leczenia w placówce uzdrowiskowej pod warunkiem okazania negatywnego testy na SARS-CoV-2, który wykonany został nie wcześniej niż 6 dni przed rozpoczęciem rehabilitacji.

Zgromadzenia - zwolnione z zakazu zostaną aplikacje sędziowskie i prokuratorskie

Rząd zwolnił z zakazu zgromadzeń osoby uczestniczące w konkursie na aplikację sędziowską i prokuratorską oraz w egzaminach z tym związanych:

  • Aplikacje w formie aplikacji uzupełniających
  • Zajęcia i sprawdziany odbywające się w trakcie aplikacji
  • Egzaminy sędziowskie
  • Egzaminy prokuratorskie
  • Konkursy na referendarzy sądowych i asystentów sędziów.

Kasyna

Do 28.02.21 w kasynach obowiązuje zachowanie odpowiedniej odległości od innych. W obiekcie może przebywać 1 osoba na 15 m2 powierzchni. Przed wejściem powinna być zamieszczona informacja o limicie osób w danym kasynie. Ponadto w kasynie nie można spożywać napojów ani jedzenia. 

Większość z tych przepisów zaczyna obowiązywać od dzisiaj, ze względu na to, że wchodzą one w życie dzień po publikacji w Dzienniku Ustaw. Rząd natomiast wpisał nowe rozporządzenie niedługo przed północą 22 lutego. 

Agnieszka

true

Polecane