Przed nami kolejna podwyżka akcyzy? Czy piwo będzie o wiele droższe?

Patrycja

Newsy

22.02.2021 12:05

Przed nami kolejna podwyżka akcyzy? Czy piwo będzie o wiele droższe?

Po Nowym Roku w Polaków uderzyło sporo podwyżek. Nastąpił wzrost opłat lokalnych, pojawiły się nowe podatki, a część istniejących zostało podwyższonych. Jednak to nie wszystko, jak podają media w całej Polsce, szykują się kolejne podwyżki… Dowiedz się, czego będą dotyczyć!

Zdjęcie Przed nami kolejna podwyżka akcyzy? Czy piwo będzie o wiele droższe? #1

Masa podwyżek w 2021 roku

W 2021 roku w Polaków uderzyło sporo podwyżek. Wzrosły opłaty lokalne, takie jak wywóz śmieci, podatek od nieruchomości, czy podatek od psa. Pojawiły się nowe podatki (od plastiku, cukru, opłata małpkowa).

Wszyscy wiemy, że ten rok będzie trudny dla naszych portfeli. Jednak to nie wszystko... w ostatnich dniach pojawiły się informacje o kolejnych planowanych podwyżkach.

Czy Rząd planuje podniesienie akcyzy?

W ostatnich dniach w mediach pojawiły się informacje o tym, że Rząd pracuje nad projektem nowelizacji ustawy akcyzowej, która ma spowodować wzrost cen piwa. Informacja o planach zrównania akcyzy na wódkę i piwo rozgrzała Internet, wywołała burzę wśród browarników i konsumentów.

Zdjęcie Przed nami kolejna podwyżka akcyzy? Czy piwo będzie o wiele droższe? #2

Czekają nas czterokrotnie wyższe ceny piwa?

Nowa ustawa zakłada, że poziom opłaty w przypadku piwa miałby zostać podniesiony do tego, jaki dotyczy mocnych alkoholi. To oznaczałoby, że ceny piwa wystrzelą w górę, a my zapłacilibyśmy nawet 12 złotych za pół litrową puszkę piwa!

Ministerstwo Finansów dementuje informacje

W odpowiedzi na doniesienie prasowe na temat wzrostu cen akcyzy za piwo, głos zabrało Ministerstwo Finansów. Resort zdementował te informacje i poinformował, że obecnie nie toczą się żadne prace legislacyjne oraz, że „ nie pracuje nad rozwiązaniami mającymi na celu zrównania stawki podatku akcyzowego piwa i wódki".

Zdjęcie Przed nami kolejna podwyżka akcyzy? Czy piwo będzie o wiele droższe? #3

Nie będzie podwyżki akcyzy na piwo

Zarówno właściciele browarów, jak i konsumenci mogą odetchnąć z ulgą. W najbliższej przyszłości nie będzie podwyżki opłaty akcyzy, zatem ceny piwa nie wzrosną. Doniesienia okazały się nieprawdziwe!

Dobra wiadomość dla branży piwowarskiej

Podwyżka akcyzy wiązałaby się upadkiem wielu mniejszych browarów, które i tak mocno ucierpiały podczas pandemii. Przedstawiciele branży piwowarskiej w sytuacji zwiększenia akcyzy, obawiali się napływu importowanego piwa z sąsiednich rynków oraz tego, że Polacy będą odchodzić od jego spożywania w kierunku mocnych alkoholi.

Zdjęcie Przed nami kolejna podwyżka akcyzy? Czy piwo będzie o wiele droższe? #4

Jednak za takim rozwiązaniem opowiadają się przedstawiciele branży spirytusowej, którzy uważają, że stawki akcyzy powinny zostać wyrównane i być takie same dla wszystkich alkoholi, zarówno nisko jak i wysokoprocentowych.