Lifestyle

Zmiany w luzowaniu obostrzeń. Premier podał nową datę

Agnieszka

May 12, 2021, 8:52 p.m.

Zmiany w luzowaniu obostrzeń. Premier podał nową datę

Podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki ogłosił zmiany dotyczące luzowania obostrzeń. Podał nową datę otwarcia kin, teatrów, filharmonii i innych instytucji kultury, a także nową datę otwarcia gastronomii i siłowni. 

Zdjęcie Zmiany w luzowaniu obostrzeń. Premier podał nową datę #1

Premier ogłasza “drobne korekty” dat luzowania obostrzeń

Na konferencji prasowej premier poinformował, że do otwarcia kin, teatrów i filharmonii dojdzie o wiele szybciej. 

Te obiekty będą mogły otworzyć się o tydzień wcześniej niż zapowiadano na poprzedniej konferencji prasowej - już 21 maja.

O jeden dzień wcześniej będą mogły otworzyć się również lokale gastronomiczne, obiekty sportowe dla publiczności i siłownie. Premier podał datę 28 maja.

 Od 28 maja również Imprezy okolicznościowe, jak wesela i komunie we wnętrzach lokali mogą się odbywać przy zachowaniu limitu 50 gości. Do tej liczby nie wliczają się osoby zaszczepione. 

Wtedy dojdzie również do otwarcia basenów z obłożeniem do 50%. 

 

- Zdecydowaliśmy się dokonać drobnych korekt planu na maj, który obowiązuje - poinformował Mateusz Morawiecki. Premier zapowiedział zmiany w luzowaniu obostrzeń. - Przyspieszamy otwarcie kin, teatrów, filharmonii, instytucji kultury o jeden tydzień, a dokładnie - o osiem dni, na 21 maja, tak, by w reżimie sanitarnym można było wcześniej te działy życia społeczno-gospodarczego uruchamiać - mówił.

 

Szczepienia dla nastolatków

 

Podcza konferencji prasowej premier zapowiedział też, że już niedługo szczepić na COVID-19 będą mogły się nastolatki od 16 roku życia.

- W ślad za badaniami firmy Pfizer, które potwierdzają możliwość szczepienia 16- i 17-latków, chcemy już wkrótce udostępnić możliwość szczepienia dla tej części społeczeństwa - zapowiedział premier.

- To bardzo ważne, ponieważ w jakimś sensie epidemia opiera się na funkcjach statystycznych. Im większa część populacji jest zaszczepiona - tym szybciej osiągniemy odporność zbiorową - powiedział.

 

Aby móc zapisać się na szczepienie przeciw COVID-19 trzeba będzie mieć ukończone 16 lat. Konieczne będzie również przedstawienie zgody od rodzica.