10 powodów, dla których dziecko nie chce spać w nocy.

10 powodów, dla których dziecko nie chce spać w nocy.

Podobno wysypiamy się tylko do czasu, aż będziemy mieli dzieci. Później ciężko jest przespać całą noc, no,chyba że dziecko również ją przesypia. Nie zawsze jednak tak jest.

Zdjęcie 10 powodów, dla których dziecko nie chce spać w nocy. #1

Dziecko nie chce spać

Dziecko wymaga naszej uwagi praktycznie nieustannie, ponieważ trzeba mieć na niego „oko” przez cały dzień, a czasami i w nocy. Zdarza się, że dziecko ma problemy ze snem. Mogą one wynikać z wielu czynników lub mieć bardziej złożone podłoże. Czym mogą być spowodowane problemy dziecka ze snem? Podpowiadamy!

1) Jest głodne

Jeśli dziecko budzi się w nocy, to może to być spowodowane tym, że dziecko jest po prostu głodne. Ich organizm działa trochę inaczej, więc nawet w środku nocy może obudzić się głodne. Wtedy musisz przygotować mu butelkę lub dać pierś.

2) Ma mokro

Dzieci, które korzystają z pieluszek, mogą się budzić dlatego, że mają w niej mokro. Jeśli dziecko jest wrażliwe na wszelkie zmiany zawartości jego pieluszki, to może to zbudzić go ze snu. Najlepiej jest wtedy pieluszkę wymienić i maluch wtedy znów zaśnie.

Zdjęcie 10 powodów, dla których dziecko nie chce spać w nocy. #2

3) Zła temperatura w pokoju

Zdarza się też, że maluszka zbudzi nieodpowiednia temperatura w jego pokoju. Może mu być zbyt ciepło lub zbyt zimno i to nie daje mu spokojnie spać. Warto zaopatrzyć się wtedy w mechanizm regulacji ciepła lub przyuważyć, przy jakiej temperaturze maluszek przesypia całą noc i później się do niej stosować.

4) Jest chore

Gdy dziecko jest chore np. na choroby układu pokarmowego, takie jak refluks lub kolka to może to zaburzyć jego sen. Gdy dziecko nie może spać to warto sprawdzić, czy coś mu nie dolega.

5) Katar

Jeśli dziecko ma zatkany nos, to również może mieć wtedy problemy ze snem. Nawet dorośli nie zawsze mogą zasnąć, jeśli mają zatkany nos. Dla dziecka ulgę może wtedy przynieść wyższa poduszka lub spanie na brzuchu mamy, lub taty.

Zdjęcie 10 powodów, dla których dziecko nie chce spać w nocy. #3

6) Jest zbyt zmęczone

Sytuacja może też się odwrócić i dziecku ciężko będzie zasnąć, jeśli będzie zbyt przemęczone. W tym wypadku warto dbać, aby dziecko ucinało sobie drzemki w ciągu dnia.

7) Przechodzi przez ząbkowanie

Na tę przypadłość mogą pomóc żelowe gryzaki czy zimne okłady na dziąsła, w celu ukojenia bólu. Niestety każdy rodzic musi przejść przez ten trudny czas.

8) Razi go światło

Bardzo możliwe, że dziecko nie może spać, ponieważ światło w pokoju jest zbyt mocne. Najlepiej jest przyzwyczaić malucha od razu do spania przy zgaszonym świetle lub lekko przyćmionym. Zbyt mocne światło może razić je w powieki, co utrudnia zasypianie, jak i spanie.

9) Jest zbyt rozbudzone

Czasami zabawianie dziecka przed snem, aby się zmęczyło, nie jest dobrym pomysłem. Może się zdarzyć tak, że dziecko po prostu tak się „rozbawi”, że później ciężko będzie mu zasnąć. Umysł może przejść w fazę zabawy, więc ciężko będzie przekonać dziecko do wyciszenia się i pójścia spać.

Zdjęcie 10 powodów, dla których dziecko nie chce spać w nocy. #4

10) Ma koszmary nocne

Dzieci mają bujną wyobraźnię, więc czytanie im przed snem bajek rozbudzających ten obszar mózgu może spowodować, że nie będą one mogły zasnąć. Lepiej na dobranoc postawić na lekkie, krótkie i niestraszne bajki, żeby dziecku nie śniły się koszmary.

Katarzyna

true

Polecane