10 sposobów na spuchnięte nogi.

Katarzyna
Zdrowie
31.12.2020 10:52
10 sposobów na spuchnięte nogi.

Obrzęki nóg to przypadłość, która może wystąpić u każdego. Pojawiają się, gdy w tkankach zbiera się nadmiar płynu surowiczego. Jest to związane ze złym funkcjonowaniem mechanizmu nawadniania organizmu. Dlaczego pojawiają się obrzęki oraz jak sobie z nimi radzić, dowiecie się z tego artykułu!

Zdjęcie 10 sposobów na spuchnięte nogi. #1

Zaburzona gospodarka wodna

Obrzęki pojawiają się najczęściej u osób, których narządy takie jak nerki, wątroba czy tarczyca źle  funkcjonują. Inną ich przyczyną są też zaburzenia w układzie mikrokrążenia lub praca, która w największej mierze polega na siedzeniu przy biurku. W naszym organizmie za odpowiednie nawodnienie odpowiada układ nerwowy, który przesyła informacje do tkanek, czy są już nawodnione, czy jeszcze nie. Jeśli układ ten działa nie prawidłowo, wtedy organizm zaczyna pobierać wodę z jelit oraz pożywienia, które spożywamy. W ten sposób zamiast krwi, w tętnicach płynie krew i woda. Oznacza to, że jeśli sami nie dostarczamy organizmowi wody, wtedy zaczyna on pobierać ją ze "swoich rezerw" co nie jest zdrowe. Jak zaobiegać lub radzić sobie z obrzękami nóg, dowiecie się z poniższego artykułu!

Odpowiednie żele i maści

W aptece można nabyć odpowiednie żele lub maści, które mają na celu obkurczanie naczyń krwionośnych. Wmasowywanie ich w skórę nóg sprawia, że żyły są szczelniejsze i bardziej elastyczne. Najlepiej, aby maść zawierała w sobie wyciąg z kasztanowca, sól dietyloamoninową lub inne składniki przeciwdziałające stanom zapalnym żył.

Zdjęcie 10 sposobów na spuchnięte nogi. #2

Specjalne rajstopy

W walce z obrzękiem nóg pomogą nam również wyprofilowane pończochy lub rajstopy przeciwżylakowe. Są one tak zaprojektowane, aby jedne miejsca uciskać bardziej a inne mniej, w zależności od potrzeb zdrowotnych. Taki nierównomierny rozkład uciskania nóg pozwala pobudzić przepływ krwi w ich żyłach. Dzięki temu organizm jest w stanie sam poradzić sobie z małymi skrzepami.

Więcej ruchu

Bardzo skuteczną formą pozbycia się opuchlizny nóg jest też aktywność fizyczna. Po całym dniu pracy w biurze puchną nam łydki, stopy i kostki. Aktywność fizyczna natomiast powoduje, że naczynia krwionośne się rozszerzają, a nerki lepiej pracują, więc sprawniej usuwają nadmiar wody z organizmu. Każda aktywność fizyczna jest więc mile widziana przynajmniej dwa razy w tygodniu, a spacerować powinniśmy nawet codziennie.

Zdjęcie 10 sposobów na spuchnięte nogi. #3

 Ograniczenie soli

Za zatrzymywanie wody w organizmie odpowiada też nadmiar soli, jaki przyjmujemy w ciągu dnia w spożywanych daniach. Jej nadmiar szkodzi, ponieważ powoduje ona zwiększenie ciśnienia w tętnicach. Dzienna dawka soli dla dorosłego człowieka wynosi 5g, jednak często przekraczamy tę normę. Gdy czujemy się opuchnięci, wtedy warto odstawić tę przyprawę na przynajmniej jeden dzień albo znacząco ograniczyć jej przyjmowanie.

Suplementy diety

Aby zmniejszyć obrzęk nóg dobrze jest też przyjmować suplementy diety. Najlepiej jest to robić 7 dni przed przyjściem planowanej miesiączki. To w tym czasie wzrasta ilość estrogenów w organizmie, które powodują zatrzymywanie wody w organizmie, dlatego czujemy się wtedy "opuchnięci". Suplementy te powinny być bogate w perz, pokrzywę czy zieloną kawę, które wspomagają organizm w usuwaniu nadmiaru wody.

Nawadnianie organizmu

Wydawać by się mogło, że skoro chcemy pozbyć się obrzęku nóg, który jest spowodowany nadmiarem wody w organizmie, to powinniśmy ograniczyć spożywanie płynów. W tym wypadku sytuacja jest jednak odwrotna i powinniśmy pić jeszcze więcej wody niż dotychczas. Jej niedobór powoduje, że organizm zaczyna ją kumulować w tkankach, ponieważ tak broni się przed odwodnieniem. Dodatkowo wypijanie zbyt małej ilości płynów powoduje, że nerki nie radzą sobie z usuwaniem nadmiaru toksyn z organizmu. Warto więc pić zalecaną dzienną dawkę płynów, czyli około 1,5 litra, a nawet więcej, jeśli czujemy pragnienie.

Zdjęcie 10 sposobów na spuchnięte nogi. #4

Woda z octem

Na obrzęk nóg można zastosować też zewnętrzne sposoby. W tym celu warto moczyć nogi w wodzie z octem , najlepiej jabłkowym. Takie moczenie nóg nie tylko zmniejsza ich obrzęk, ale również działa relaksująco i pozwala zwalczyć brzydki ich zapach po całym dniu chodzenia w butach. W chłodnej wodzie z octem nogi należy moczyć około 15 minut.

Natka pietruszki

Aby pozbyć się problemu puchnięcia nóg dobrze jest jeść owoce i warzywa, które są moczopędne. Jednym z nich jest pietruszka, która zawiera w sobie również witaminę C i beta-karoten. Najskuteczniejsza jest jedzona na surowo w formie sałatek czy dodatku do posiłków. Można z niej zrobić również pyszne koktajle czy smoothie, które w połączeniu z innymi warzywami dostarczą naszemu organizmowi wiele witamin i minerałów.

Ziołowe napary

W walce z obrzękami nóg pomogą również ziołowe napary. Przede wszystkim poleca się te z pokrzywy, skrzypu i mniszka lekarskiego. Rośliny te mają właściwości moczopędne i odwadniające, dlatego "odciągną" trochę wodę zawartą w naszych nogach. Dwie szkalanki naparu z tych ziół powinny pomóc na obrzęk nóg. Nie należy jednak ich pić, jeśli mamy problemy z nerkami, ponieważ nadmiar przyjmowanych płynów może zaburzyć ich pracę.

Zdjęcie 10 sposobów na spuchnięte nogi. #5

Arbuzy

Arbuzy to owoce, które w znaczącym stopniu składają się z wody, ale mają w sobie też wiele potasu. Minerał ten pomaga w usuwaniu z organizmu nadmiaru wody i sodu. Jeśli brakuje nam go w organizmie, wtedy nasze nogi zaczynają puchnąć. Dodatkowe nawodnienie w postaci arbuza spowoduje, że organizm lepiej poradzi sobie z codziennym funkcjonowaniem.