Jak chronić się przed smogiem?

Patrycja

Zdrowie

31.12.2020 16:09

Jak chronić się przed smogiem?

W sezonie zimowym jakość powietrza bardzo mocno się pogarsza. Zanieczyszczone powietrze, mgły i brak wiatru wywołują smog, który powoduje problemy z oddychaniem i negatywnie wpływa na nasze zdrowie. Poznaj sposoby na to, jak chronić się przed smogiem.

Zdjęcie Jak chronić się przed smogiem? #1

Czym jest smog?

Słowo „smog” powstało wskutek połączenia dwóch angielskich wyrazów: smoke, czyli "dym" i fog, czyli "mgła". To zjawisko atmosferyczne, które powstaje na skutek wymieszania się mgły ze spalinami i dymem. Na skutek przedostawania się do atmosfery szkodliwych substancji i związków chemicznych, takich jak tlenki siarki, tlenek azotu, metale ciężkie, powietrze ulega zanieczyszczeniu. W ten sposób powstaje właśnie smog.

Jak smog wpływa na zdrowie?

Smog jest bardzo szkodliwy dla zdrowia. Przedostaje się do płuc i górnych dróg oddechowych, wywołuje problemy z oddychaniem, duszności i negatywnie wpływa na nasz organizm. Może powodować alergię, astmę, zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli, niewydolność oddechową, paraliż układu krwionośnego i zwiększa zapadalność na nowotwory, zwłaszcza płuc. Jest bardzo niebezpieczny dla osób starszych, dzieci i kobiet w ciąży, może powodować wady płodu i zmniejszenie masy urodzeniowej noworodków.

Smog w Polsce

Smog w Polsce występuje w sezonie grzewczym, od września do kwietnia. Jakość powietrza w naszym kraju gwałtownie się wtedy pogarsza. Według Światowej Organizacji Zdrowia w Polsce znajduje się 36 z 50 miast w Unii Europejskiej, które mają najbardziej zanieczyszczone powietrze. Najbardziej zanieczyszczone miasta w Polsce to Opoczno, Żywiec, Rybnik, Pszczyna. W 2017 roku normy pyłów na południu Polski zostały przekroczone o 3000%!

Zdjęcie Jak chronić się przed smogiem? #2

Jak chronić się przed smogiem?

Sprawdzaj poziom zanieczyszczenia powietrza

Stan jakości i poziom zanieczyszczenia powietrza możesz sprawdzić w Internecie lub za pomocą mobilnej aplikacji na telefonie. Jedną z nich znajdziesz tutaj: https://airly.org/map/pl/. Jeśli zanieczyszczenie powietrza w Twojej okolicy jest bardzo wysokie, postaraj się nie wychodzić na zewnątrz.

Ogranicz przebywanie na powietrzu

Jeśli jakość powietrza w Twojej okolicy jest zła, postaraj się ograniczyć czas spędzany na zewnątrz. Jeśli nie masz takiej możliwości, koniecznie zaopatrz się w maskę przeciwpyłową.

Noś maseczkę antysmogową

W dobie pandemii koronawirusa zobowiązani jesteśmy do noszenia maseczek ochronnych, zasłaniających nos i usta. W okresie wzmożonego zanieczyszczenia powietrza warto zamienić zwykłe jednorazowe maski na antysmogowe. Przeciwpyłowe maski pozwolą zatrzymać nawet 100% zanieczyszczeń.

Zdjęcie Jak chronić się przed smogiem? #3

Pamiętaj o suplementach

Zadbaj o to, by w Twojej diecie znalazły się witaminy A, C, E oraz selen. Pomogą zneutralizować nadmiar wolnych rodników, które powstają w organizmie na skutek oddychania zanieczyszczonym powietrzem.