Liście laurowe (liście bobkowe, wawrzyn, bakałarz) to nic innego jak wysuszone liście drzewa laurowego. Naturalnie drzewo laurowe występuje na południu Europy, w północnej Afryce i na zachodzie Azji. Z powodzeniem można go również uprawiać w donicy, ponieważ roślina nie jest zbyt wymagająca. Obecnie wszystkim znane liście laurowe znalazły głównie zastosowanie w kuchni.
Charakteryzują się korzennym aromatem i bardzo przyjemnym smakiem, co podnosi walory kulinarne wielu dań. Najczęściej dodawane są do zup, mięs czy warzyw. Natomiast mało kto wie o ich leczniczych właściwościach, co od dawien dawna było wykorzystywane w medycynie ludowej.
Właściwości liścia laurowego.
Niewiele z nas wie, że napar z liści laurowych jest stosowany jako środek na stawy, a nawet cukrzycę. Jako napar znajduje zastosowanie w medycynie naturalnej: oczyszcza organizm z toksyn, wspomaga pracę wątroby oraz działa moczopędnie. Napar z wawrzynu poprawia także trawienie, ponieważ wspomaga wydzielanie kwasu żołądkowego. Suszone listki laurowe są skarbnicą witaminy C, witaminy A oraz cynku. Swoje lecznicze działanie wykazują w walce z problemami skórnymi na twarzy i całym ciele. Liść laurowy pomoże również w walce z łupieżem, gdyż posiada silne właściwości antyoksydacyjne, przeciwgrzybiczne i przeciwbakteryjne. Warto wiedzieć, że liście laurowe odstraszają szkodniki. Zastosuj go w spiżarni i szafkach kuchennych. Dodaj kilka listków do suszonych grzybów, do pojemnika z ryżem czy mąką.
Czy przyszło Ci kiedyś do głowy, aby podpalić listek laurowy?
Liść laurowy zawiera olejek eteryczny. W jego skład wchodzi wiele substancji, które są cenne dla naszego zdrowia - linalol i eugenol. Wystarczy podpalić suszony listek i cieszyć się jego terapeutycznym aromatem.
Liść laurowy jako kadzidełko.
Suszony listek laurowy (lub kilka) umieść w popielniczce lub innym naczyniu i podpal. Płomień szybko zniknie, a listek będzie się delikatnie tlił. Zachowuje się zatem jak kadzidełko. Zaczekaj aż terapeutyczny aromat wypełni cały pokój. Wdychanie go ma wiele korzyści.
Wycisz się i zredukuj stres.
Czy wiesz, że palony liść laurowy może poprawić humor? Woń wawrzynu wspomaga produkcję endorfin, co wprowadza w stan głębokiego relaksu. To własnie wspomniane wcześniej substancje - Linalol i eugenol - powodują zmniejszenie się napięcia i stresu. Jeśli miewasz stany lękowe, wdychaj zapach palonego listka przez 10 minut.
Oczyść swoje drogi oddechowe.
Jesienią i zimą często narzekamy na przeziębienia i zatkany nos. Dlaczego nie skorzystać zatem z naturalnych sposobów? Pozbądź się wydzieliny zalegającej górne drogi oddechowe dzięki związkom zapachowym zawartym w liściach laurowych. Pomogą również złagodzić dolegliwości związane z astmą oraz wspomogą utrudnione oddychanie w alergii. Eugenol dodatkowo wykazuje silne właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne.
Jeśli nie lubisz przebywać z zadymionym pokoju, skorzystaj z leczniczych właściwości liścia laurowego w inny sposób: sporą ilość liści laurowych zalej gorącą (nie wrzącą) wodą. Nie tylko dym ale także unosząca się para będzie zawierała dobroczynne olejki.
Można kupić również gotowy olejek eteryczny. Używaj go w tradycyjnych kominkach zapachowych. Kilka kropel olejku eterycznego można dodać również do kąpieli. Wówczas pomaga także na reumatyzm.
Niektórzy twierdzą, że liść laurowy ma właściwości magiczne. Włożone w kieszenie spełniają marzenia, a umieszczone pod poduszką sprowadzają prorocze sny. Używane do oczyszczania domów w postaci dymu, chronią i odpędzają złe życzenia oraz chronią przed piorunami. Osoby sceptyczne, mogą traktować magiczne właściwości liścia laurowego z przymrużeniem oka. Warto natomiast poznać jego lecznicze właściwości i korzystać z nich. Wypróbuj naturalne sposoby łagodzenia dolegliwości zanim sięgniesz po tabletkę.