Suszenie prania w domu jest niebezpieczne dla zdrowia?

Patrycja
Zdrowie
24.11.2020 20:06
Suszenie prania w domu jest niebezpieczne dla zdrowia?

W okresie jesienno- zimowym, zazwyczaj nie wywieszamy prania na zewnątrz i rozkładamy suszarki w naszych mieszkaniach. Lekarze alarmują, że suszenie prania w domu może być niebezpieczne dla zdrowia! Dowiedz się, jakie dolegliwości może to powodować.

Zdjęcie Suszenie prania w domu jest niebezpieczne dla zdrowia #1

Suszenie prana w domu

Wiosną i latem zwykle wywieszamy swoje pranie na zewnątrz: na balkonie lub w ogrodzie. Niestety wraz z nadejściem chłodnych dni, przestajemy to robić i w okresie jesienno-zimowym zostawiamy je w domach, gdzie rozkładamy suszarki. Jak wskazują specjaliści, podczas suszenia jednego prania, do powietrza ulatniają się aż 2 litry wody. To prowadzi do podniesienia wilgotności powietrza w mieszkaniu aż o 1/3. Wysoka wilgotność powietrza i przegrzewane, niewietrzone pomieszczenia to idealne warunki do rozwoju pleśni, grzybów i roztoczy. Suszenie prania w domu może być niebezpieczne dla zdrowia!

Zdjęcie Suszenie prania w domu jest niebezpieczne dla zdrowia #2

Szkodliwy wpływ na zdrowie

Lekarze alarmują, że suszenie prania w domu może być szkodliwe dla zdrowia. Może powodować rozwój pleśni, kataru siennego i alergii, w tym astmy. Uszkadza funkcjonowanie układu oddechowego i jest szczególnie niebezpieczne dla małych dzieci, starszych i osób o osłabionej odporności.

Zdjęcie Suszenie prania w domu jest niebezpieczne dla zdrowia #3

Jak suszyć pranie w domu?

Pranie warto suszyć na zewnątrz, nawet w zimie, gdy jest mróz, pod warunkiem, że nie pada deszcz lub śnieg. Jeśli nie mamy dostępu do balkonu lub ogrodu i jesteśmy zmuszeni suszyć pranie w domu, należy pamiętać o kilku zasadach. Podczas prania, wiruj ubrania, aby pozbyć się z nich nadmiaru wody. Rozwieszaj je na suszarce luźno, by pomiędzy ubraniami zachować odstęp. Dobrze mieć osobne pomieszczenie, w którym będzie stała rozłożona suszarka, a jeśli nasz budżet na to pozwala, warto zainwestować w suszarkę bębnową, przypominającą pralkę.

Zdjęcie Suszenie prania w domu jest niebezpieczne dla zdrowia #4

Codzienne wietrzenie mieszkania

Jeśli suszysz pranie w domu, pamiętaj o regularnym wietrzeniu pomieszczeń. Wietrzenie mieszkania to bardzo ważna czynność, którą powinniśmy wykonywać każdego dnia, niezależnie od pory roku, zarówno latem, jak i zimą. Codziennie wietrzenie powoduje odpowiedni przepływ powietrza w zamkniętych pomieszczeniach. Pomaga usuwać nieprzyjemne zapachy, zanieczyszczenia i drobnoustroje.

Wietrzenie mieszkania a suszenie ubrań

Przede wszystkim pomaga usunąć nadmiar wilgoci z powietrza, dzięki temu zmniejszy ryzyko pojawienia się grzybów i pleśni. Likwiduje problem zaparowanych okien i skraplania się pary wodnej na różnych powierzchniach. Dzięki temu utrzymamy odpowiednią temperaturę i wilgotność powietrza. Wietrzenie mieszkania jest bardzo ważne, zwłaszcza gdy suszymy w nim pranie.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną