Jak suszyć pranie zimą? Wiele osób popełnia ten błąd!

Patrycja

Dom

24.11.2019 11:46

Jak suszyć pranie zimą? Wiele osób popełnia ten błąd!

Suszenie prania zimą to wyzwanie, pranie schnie dłużej zwłaszcza w pomieszczeniach gdzie brak naturalnego obiegu powietrza. Nietrudno w tej sytuacji o pojawienie się pleśni w mieszkaniu. Są jednak sposoby na to, by zmniejszyć ilość wilgoci, która odparuje do pomieszczenia.

Zdjęcie Jak suszyć pranie zimą? Wiele osób popełnia ten błąd! #1

Zimą szczelnie zamykamy okna i drzwi w naszym mieszkaniach i domach z obawy przed nawet najmniejszą utratą ciepła. Nie wpływa to jednak korzystnie ani na nasze zdrowie, ani na same mury budynku. Jeśli pogoda na zewnątrz nie sprzyja, decydujemy się na suszenie prania w pomieszczeniu, co wpływa na zwiększenie się wilgotności powietrza i sprzyja rozwojowi pleśni. Mamy dla Was kilka wskazówek, dzięki, którym lepiej poradzicie sobie z gromadzącą się wilgocią.

Suszenie prania w domu

Po pierwsze na suszenie prania w domu zimową porą powinniśmy się zdecydować tylko wtedy, gdy warunki na zewnątrz nie pozwalają nam na nic innego. Sama pora roku nie jest wystarczającą wymówką na rozwieszanie mokrych ciuchów w pomieszczeniu. Temperatura poniżej zera, opady deszczu i śniegu to przeszkoda, w pozostałych przypadkach rozwieś je na zewnątrz, będzie schło nieco dłużej, ale wyschnie na pewno.

Zdjęcie Jak suszyć pranie zimą? Wiele osób popełnia ten błąd! #2

Nie przesadzaj

Zimą ważne jest zmniejszenie ilości prania. Jednocześnie wrzucajmy do pralki mniejszą ilość bielizny. Mniejsza ilość prania w bębnie lepiej się odwiruje i odparuje z niej mniej wilgoci.

Wrzuć piłkę

Zainwestuj w trzy piłeczki do tenisa. Nie jest to duży koszt, a piłki okażą się pomocne. Wrzuć je do bębna razem z ciuchami, rozbiją one nadmiar wilgoci, który może się gromadzić w zakamarkach tkanin.

Rzadziej

Podczas rozwieszania prania postaraj się zachować odstęp między poszczególnymi ciuchami. Nie wieszaj prania zbyt gęsto. Jeśli masz niewielką suszarkę, poczekaj aż wyschnie jedno pranie, zanim zrobisz kolejne. Dobrą metodą jest także rozwieszanie naprzemienne: sznurek koszul, sznurek skarpetek, sznurek spodni, sznurek bokserek itd.

Otwórz okno

Wiemy, że jest zimno… Zaleca się otwarcie okna na 5 min zaraz po rozwieszeniu prania. Wówczas ciepłe powietrze z mieszkania zadziała jak gąbka, wciągnie nadmiar wilgoci i odprowadzi ja na zewnątrz.

Zdjęcie Jak suszyć pranie zimą? Wiele osób popełnia ten błąd! #3

Z daleka

Ostatnie i najważniejsze, a także najczęściej lekceważone… To, że przy kaloryferze jest ciepło, wcale nie oznacza, że jest to najlepsze miejsce na rozwieszenie prania. Szybki proces suszenia to szybkie odparowanie dużej ilości wilgoci.

Zdjęcie Jak suszyć pranie zimą? Wiele osób popełnia ten błąd! #4