Dlaczego nie powinno się suszyć prania na kaloryferze?

Martyna P.
Dom
31.01.2023 10:22
Dlaczego nie powinno się suszyć prania na kaloryferze?

Suszenie prania w okresie jesienno-zimowym może być kłopotliwe. Wiele osób decyduje się na suszenie prania na grzejnikach lub bezpośrednio przy nich. Okazuje się, że rozwiązanie to ma wiele minusów. Dziś przybliżymy ten temat.

Dlaczego nie suszyć prania na kaloryferze?

Wysoka wilgotność powietrza i złe samopoczucie!

Susząc pranie na grzejniku trzeba mieć na uwadze, że zmienia się wilgotność powietrza, gdyż nadmiar wody odparowuje do wnętrza pomieszczenia. Poziom wilgotności może wzrosnąć nawet o 30%.

Może nawet dojść do skraplania się wody na szybach. Jest to znak, że poziom wilgotności jest zbyt duży. Wilgoć prowadzi do rozwoju pleśni i grzybów szczególnie w okresie zimowym, gdy rzadziej wietrzymy mieszkanie. Warto kontrolować poziom wilgotności i zaopatrzyć się w higrometr.

Tworzący się w pomieszczeniu mikroklimat może niekorzystnie wpływać na nasze zdrowie. Szczególnie narażone są osoby z problemami układu oddechowego i alergicy. Może pojawić się ból głowy i uporczywy kaszel.

Wyższe rachunki!

Suszenie prania na grzejniku wpływa na pracę termostatu, czyli urządzenia, które otwiera lub zamyka dopływ ciepłej wody do grzejnika. Jego zadaniem jest utrzymanie danej temperatury w pomieszczeniu.

Kładąc mokre pranie na kaloryferze, termostat zwiększy temperaturę grzejnika, gdyż zarejestruje to jako ochłodzenie.

Niestety wiszące na grzejniku ubrania blokują oddanie ciepła do pomieszczenia i w rezultacie jest chłodniej, a kaloryfer ciągle grzeje więc możemy spodziewać się wyższych rachunków.

Zdjęcie Dlaczego nie powinno się suszyć prania na kaloryferze? #1

Jak suszyć pranie zimą?

Najlepszym rozwiązaniem jest suszenie prania na balkonie, czy trasie. Przeszkodą mogą być opady deszczu, śniegu, czy temperatury poniżej zera.

Zimą warto prać mniejsze ilości prania, gdyż lepiej się odwirują i szybciej wyschną.

Dobrym rozwiązaniem jest naprzemienne wieszanie prania – sznurek koszul – sznurek skarpetek- sznurek spodni- sznurek majtek. Wówczas pranie lepiej schnie, gdyż jest luźniej powieszone.

Po rozwieszeniu prania w domu, warto otworzyć okno. Ciepłe powietrze z mieszkania zadziała jak gąbka, wciągnie nadmiar wilgoci i odprowadzi ja na zewnątrz.

Do prania możemy także wrzucić tenisowe piłeczki. Pomogą one rozbić nadmiar wilgoci, który gromadzi się w zakamarkach odzieży.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną