Jakich kosmetyków nie można ze sobą łączyć? Które połączenia nie są dla nas zdrowe?

Katarzyna

Zdrowie

31.08.2020 20:20

Jakich kosmetyków nie można ze sobą łączyć? Które połączenia nie są dla nas zdrowe?

Skóra wymaga od nas pielęgnacji, którą należy przeprowadzić za pomocą odpowiednich kosmetyków. Bardzo ważna jest również dieta i zdrowy tryb życia. We wszystkim należy jednak znać umiar, ponieważ czasami używanie mniejszej ilości kosmetyków jest zdrowsze dla naszej skóry. Nakładanie zbyt dużej ilości specyfików na skórę lub zbyt dużej liczby preparatów, może doprowadzić do negatywnych skutków.

Zdjęcie Jakich kosmetyków nie można ze sobą łączyć? Które połączenia nie są dla nas zdrowe? #1

Niektórych substancji znajdujących się w różnych kosmetykach nie można ze sobą łączyć. Poznajcie połączenia, które się wykluczają i nie przynoszą nic dobrego dla naszej skóry.

Opinia dermatologa

Portal instyle.com zasięgnął opinii eksperta w sprawie nieodpowiedzialnego łączenia niektórych preparatów. Dermatolog, który wypowiadał się na ten temat, zaznaczył, że lepiej jest używać mniej kosmetyków niż więcej. Niektóre substancje zawarte w kosmetykach mogą się wzajemnie wykluczać, dlatego ich stosowanie może nie przynieść odpowiednich efektów. Sprawdźcie, jakie kosmetyki się wzajemnie wykluczają.Retinol

Od niedawna na półkach aptek i drogerii można znaleźć kremy z retinolem. Składnik ten ma za zadanie stymulować proces odnowy komórkowej, która przeciwdziała starzeniu się skóry. Retinol to inaczej czysta forma witaminy A, która charakteryzuje się wysoką skutecznością w anti-aging. Produkty z retinolem powinny być stosowane przez osoby o delikatnej, wrażliwej i suchej skórze, która ma predyspozycje do podrażnień i wczesnego pojawiania się zmarszczek. Retinol jest też substancją, która radzi sobie z przebarwieniami.


Wyklucza się z: witaminą C, nadtlenkiem benzoilu i kwasami AHA/BHA. Kwasy AHA i BHA mają właściwości wysuszające i złuszczające. Retinol ma za zadanie nawilżyć skórę, a nadtlenek benzoilu i witamina C hamują jego działanie.

Zdjęcie Jakich kosmetyków nie można ze sobą łączyć? Które połączenia nie są dla nas zdrowe? #2

Witamina C

Witamina C ma bardzo dobry wpływ na naszą cerę, dlatego bardzo często można znaleźć ją w kosmetykach. Witamina C posiada kwas askorbionowy, który skutecznie walczy z wolnymi rodnikami i sprawia, że skóra dłużej wygląda świeżo i promiennie. Zmniejsza ona również łojotok i jest bardzo pomocna w walce z trądzikiem, ponieważ łagodzi jego skutki.


Wyklucza się z: retinolem. Witamina C hamuje rozwój wolnych rodników, a retinol działa na głębsze warstwy skóry i może przeszkadzać w tym procesie. Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie kosmetyków z witaminą C np. rano, a z retinolem wieczorem.

Zdjęcie Jakich kosmetyków nie można ze sobą łączyć? Które połączenia nie są dla nas zdrowe? #3

Nadtlenek benzoilu

Nadtlenek benzoilu to substancja, która leczy zmiany trądzikowe, dlatego często można ją znaleźć w kremach i maściach na trądzik. Jest on związkiem utleniającym, który ma właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjnie, przeciwłojotokowe. Działa łagodnie, pobudza do produkcji kolagenu, ale miejscowo może wysuszać naszą skórę. Substancja ta jednak uwrażliwia naszą cerę na promienie słoneczne i przyśpiesza jej starzenie. Nie należy więc zbyt długo stosować kosmetyków w nadtlenkiem benzoilu w składzie.

Wyklucza się z: tretynoiną. Tretynoina jest metabolitem witaminy A, a więc retinolu. Nadtlenek benzoilu wraz z retinolem wykluczają się wzajemnie, ponieważ nadtlenek benzoilu hamuje jego działanie. W takim wypadku będzie się on również wykluczał z tretynoiną, a ich wzajemne stosowanie może doprowadzić do podrażnień skóry.


Niacynamid

Niacynamid to częsty składnik kosmetyków przeznaczonych do skóry z przebarwieniami. Związek ten hamuje wydzielanie melaniny w skórze, więc jest przeznaczony dla osób posiadających plamy starcze lub przebarwienia posłoneczne. Inne jego nazwy to niacyna, witamina B3 i witamina PP. Niacynamid jest również bardzo ważny dla utrzymywania właściwego nawilżenia skóry.Wyklucza się z: witaminą C. Zarówno niacynamid, jak i witamina C są silnymi antyoksydantami. W związku z tym jednoczesne stosowanie kremów z nimi w składzie spowoduje, że będą się one wzajemnie wykluczać.

Zdjęcie Jakich kosmetyków nie można ze sobą łączyć? Które połączenia nie są dla nas zdrowe? #4

Filtr SPF

Sun Protection Factor, czyli w skrócie SPF, to składnik kosmetyków, który ma za zadanie chronić naszą skórę przed negatywnymi skutkami promieni słonecznych. Filtr SPF tworzy barierę ochronną, która wyznacza czas, jaki możemy bezpiecznie spędzić na słońcu. Kremy z filtrem SPF wydłużają czas bezpiecznej ekspozycji na promieniowanie, ale nie oznaczają całkowitej ochrony przed jego szkodliwością.

Wyklucza się z: kosmetykami do makijażu i nawilżającymi. Filtrów przeciwsłonecznych nie powinno się w żaden sposób rozcieńczać, ponieważ mają one odpowiednią konsystencję, która ochroni naszą skórę przed promieniami słonecznymi. Nie można ich też w żaden sposób przykrywać innymi kosmetykami, ponieważ wtedy nie będą działać poprawnie. Kremy z filtrem przeciwsłonecznym należy bezpośrednio nakładać na skórę i nie łączyć ich z innymi specyfikami.
Zdjęcie Jakich kosmetyków nie można ze sobą łączyć? Które połączenia nie są dla nas zdrowe? #5