Te pozycje podczas snu są najlepsze!

Patrycja

Zdrowie

22.11.2020 22:16

Te pozycje podczas snu są najlepsze!

Możesz nie zdawać sobie z tego sprawy, ale pozycja, w której śpisz ma ogromny wpływ na to, jak wypoczywasz nocą i na Twoje zdrowie. Poznaj najlepsze pozycje do spania i dowiedz się, jakich powinnaś unikać.

Zdjęcie Te pozycje podczas snu są najlepsze! #1

Jak sen wpływa na zdrowie?

Problemy z zaśnięciem, częste pobudki w nocy i zła jakość snu, negatywnie odbijają się na naszym zdrowiu i powodują problemy w codziennym funkcjonowaniu. Jedna nieprzespana noc wystarczy, abyśmy mieli problemy z uwagą, koncentracją, pamięcią, byli zmęczeni, rozdrażnieni i rozkojarzeni. Zbyt mała ilość snu może prowadzić do powstawania zaburzeń nastroju, lękowych, depresji, otyłości i nadciśnienia tętniczego. Zaburzenia snu mogą wywołać także choroby układu oddechowego, krążenia, pokarmowego i odpornościowego.

Zdjęcie Te pozycje podczas snu są najlepsze! #2

Co wpływa na dobry sen?

Na długość i jakość snu wpływa wiele czynników: zarówno wewnętrznych, takich jak wiek i płeć, jak i zewnętrznych, takich jak dostęp do światła, aktywność fizyczna i wypoczynek. Nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, że na dobry sen wpływa pozycja, w której śpimy. Dowiedz się, jakie pozycje do spania są najlepsze, zapewnią optymalny wypoczynek i sprawią, że rano wstaniesz pełen energii i sił.

Najlepsze pozycje do spania

Zdjęcie Te pozycje podczas snu są najlepsze! #3

Spanie na boku

Spanie na boku to statystycznie najlepsza pozycja do spania. Badania wskazują, że ponad 50% osób na świecie śpi na boku i uważa tę pozycję za najwygodniejszą. Spanie na boku przypomina pozycję embrionalną, taką w której się urodziliśmy i którą w późniejszych latach przybieramy w stanach zagrożenia lub wychłodzenia organizmu. Zalecana jest dla osób, które nie cierpią na żadne dolegliwości bólowe mięśni i stawów. Niestety spanie przez lata w pozycji na boku, może obciążać kręgosłup i wywoływać bóle pleców, stawów i szyi.

Zdjęcie Te pozycje podczas snu są najlepsze! #4

Spanie na plecach

To pozycja polecana przez lekarzy i fizjoterapeutów, uznawana za jedną z najzdrowszych. Zapewnia największe uczucie komfortu, przynosi korzyści dla szyi i kręgosłupa, nie powoduje nacisku na dolny zwieracz przełyku, przez co eliminuje problemy ze zgagą.

Zdjęcie Te pozycje podczas snu są najlepsze! #5

Jaka jest najgorsza pozycja do spania?

Spanie na brzuchu

Choć wiele osób tak śpi, to spanie na brzuchu jest najgorszym wyborem. Taka pozycja niekorzystnie wpływa na szyjny odcinek kręgosłupa i powoduje ucisk narządów wewnętrznych. Oprócz tego zakrywając poduszką nos i usta, zmniejszamy dopływ tlenu, a nasze płuca mają ograniczony dostęp do powietrza. Przez co w nocy chrapiemy i ciężko oddychamy, a rano jesteśmy bardziej zmęczeni i pozbawieni energii.