Każdy z nas wie, że zęby należy myć. Najczęściej robimy to po posiłku, ponieważ tak zostaliśmy nauczeni od najmłodszych lat. Mama zazwyczaj pilnowała, abyśmy po kolacji, a przed pójściem spać zawsze umyli zęby. Inni zostali nauczeni, aby po szczoteczkę sięgać po śniadaniu oraz po kolacji. Jeszcze inni sięgają po nią po każdym posiłku. Kiedy więc powinno się myć zęby, aby usunąć jak najwięcej bakterii z jamy ustnej?
Nawyki od najmłodszych lat
Najczęściej po szczoteczkę do zębów sięgamy po śniadaniu i przed pójściem spać, kiedy to zazwyczaj jesteśmy w domu i mamy możliwość umycia zębów.
Najważniejsze, aby tej czynności poświęcić około 3 minut, bo dopiero po takim czasie jama ustna i zęby są dokładnie wyczyszczone. Eksperci jednak mają inne zdanie co do pory, kiedy powinniśmy myć zęby.
Mycie zębów przed śniadaniem
Jak się okazuje, eksperci i stomatolodzy uważają, że najlepiej jest umyć zęby przed śniadaniem. Swoją opinię tłumaczą tym, że dobrze jest zasiąść do śniadania ze świeżym oddechem. Przez całą noc w naszej jamie ustnej zbierają się bakterie, które powodują nieprzyjemny zapach z ust nad ranem.
Nie tylko estetyka
Oprócz warunku estetycznego zęby powinno się myć przed posiłkiem, ponieważ dzięki temu usuwamy płytkę nazębną, ale zabezpieczamy zęby przed działaniem kwasów, które znajdują się np. w soku pomarańczowym, kawie czy herbacie.
Mycie zębów przed posiłkiem powoduje również, że zaczynamy produkować więcej śliny, która jest nam potrzebna np. do posiłku, aby łatwiej było go nam przeżuwać. Ślina ma również dodatkową zaletę, ponieważ usuwa zanieczyszczenia z jamy ustnej.
Mycie zębów po śniadaniu
Nikt jednak nie każe nam od teraz myć zębów przed śniadaniem. Kolejność jest dowolna, jednak jeśli chcemy nadal myć zęby po posiłku, to musimy pamiętać o pewnej ważnej zasadzie.
Chodzi o to, aby nie myć zębów zaraz po zjedzonym posiłku. Najlepiej jest odczekać około 30 minut albo nawet godzinę, ponieważ dzięki temu sobie nie zaszkodzimy. W niektórych posiłkach występują wspomniane wcześniej kwasy, które oddziaływają na szkliwo. Umycie zębów zaraz po posiłku tylko wzmocni negatywne działanie tych kwasów i narazi nasze zęby na mocniejsze działanie próchnicy.