Jeśli masz wysoką gorączkę, kaszel, duszności, nagle straciłeś węch lub smak, być może jesteś zakażony koronawirusem. Sprawdź, co zrobić, gdy podejrzewasz u siebie chorobę. Z kim powinieneś się skontaktować i jakich zasad przestrzegać w przypadku zakażenia? Poznaj ścieżkę działania przy zachorowaniu na COVID-19.
Masz objawy koronawirusa? Dowiedz się, co robić!
Jeśli źle się czujesz i masz objawy infekcji: cierpisz na wysoką gorączkę, kaszel, duszności, straciłeś węch lub smak, być może zachorowałeś na COVID-19. W takiej sytuacji pozostań w domu i jak najszybciej telefonicznie skontaktuj się ze swoim lekarzem rodzinnym.
Testy na koronawirusa
Lekarz POZ podczas teleporady i zdiagnozowaniu objawów charakterystycznych dla COVID-19, może skierować Cię na test na koronawirusa. Listę punktów pobrań znajdziesz tutaj: https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/test-w-mobilnym-punkcie-pobran.
Test polega na pobraniu wymazu z nosa i gardła, może odbyć się w domu pacjenta lub mobilnym punkcie pobrań i jest bezpłatny. Wyniki testu znajdziesz na Internetowym Koncie Pacjenta, po zalogowaniu się na nie.
Poinformuj pracodawcę
Jeśli po konsultacji z lekarzem rodzinnym, zostałeś skierowany na test, koniecznie poinformuj o tym pracodawcę. Otrzymasz zwolnienie lekarskie za okres oczekiwania na test oraz podczas domowej izolacji.
Izolacja domowa
Jeśli wynik testu na koronawirusa jest pozytywny, lekarz POZ zdecyduje o formie leczenia. Może skierować Cię na leczenie w formie odbywania izolacji w domu lub szpitala, jeśli Twój stan jest poważny.
Kontakt z sanepidem
W kolejnym kroku, lekarz POZ, który skierował Cię na domową izolację, poinformuje o tym fakcie jednostkę powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej. Kwarantanną zostają objęci wszyscy domownicy. Sanepid następnie poprosi o sporządzenie listy osób, z którymi kontaktowałeś się w ostatnich 10 dniach.
Jeśli był to bliski kontakt i istnieje ryzyko zakażenia, te osoby również zostaną skierowane na 10-dniową kwarantannę. Podczas kwarantanny konieczne będzie zainstalowanie aplikacji Kwarantanna domowa. Jeśli objawy ustąpią, po 10 dniach automatycznie jesteś zwolniony z domowej izolacji.
Co w przypadku braku objawów?
Prawie 80% osób zakażonych SARS-CoV-2 o tym nie wie i przechodzi chorobę niemal bezobjawowo. Niestety te osoby wciąż stanowią zagrożenie dla innych, szczególnie dla tych najbardziej narażonych na ciężki przebieg choroby: seniorów po 60 roku życia i osób cierpiących na przewlekłe choroby.
Dlatego tak ważne jest stosowanie się do zasad reżimu sanitarnego. Pamiętajmy o zachowaniu koniecznego dystansu społecznego, noszeniu maseczek ochronnych, zasłaniających nos i usta, częstym myciu i dezynfekcji rąk. Jeśli jesteśmy chorzy, nie wychodźmy z domu i izolujmy się od innych osób, by ich nie zarażać.