Co zrobić, gdy masz pierwsze objawy koronawirusa? Poznaj ścieżkę działania

Co zrobić, gdy masz pierwsze objawy koronawirusa? Poznaj ścieżkę działania

Jeśli masz wysoką gorączkę, kaszel, duszności, nagle straciłeś węch lub smak, być może jesteś zakażony koronawirusem. Sprawdź, co zrobić, gdy podejrzewasz u siebie chorobę. Z kim powinieneś się skontaktować i jakich zasad przestrzegać w przypadku zakażenia? Poznaj ścieżkę działania przy zachorowaniu na COVID-19.Zdjęcie Co zrobić, gdy masz pierwsze objawy koronawirusa? Poznaj ścieżkę działania #1

Masz objawy koronawirusa? Dowiedz się, co robić!

Jeśli źle się czujesz i masz objawy infekcji: cierpisz na wysoką gorączkę, kaszel, duszności, straciłeś węch lub smak, być może zachorowałeś na COVID-19. W takiej sytuacji pozostań w domu i jak najszybciej telefonicznie skontaktuj się ze swoim lekarzem rodzinnym.

Testy na koronawirusa

Lekarz POZ podczas teleporady i zdiagnozowaniu objawów charakterystycznych dla COVID-19, może skierować Cię na test na koronawirusa. Listę punktów pobrań znajdziesz tutaj: https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/test-w-mobilnym-punkcie-pobran.

Test polega na pobraniu wymazu z nosa i gardła, może odbyć się w domu pacjenta lub mobilnym punkcie pobrań i jest bezpłatny. Wyniki testu znajdziesz na Internetowym Koncie Pacjenta, po zalogowaniu się na nie.

Zdjęcie Co zrobić, gdy masz pierwsze objawy koronawirusa? Poznaj ścieżkę działania #2

Poinformuj pracodawcę

Jeśli po konsultacji z lekarzem rodzinnym, zostałeś skierowany na test, koniecznie poinformuj o tym pracodawcę. Otrzymasz zwolnienie lekarskie za okres oczekiwania na test oraz podczas domowej izolacji.

Izolacja domowa

Jeśli wynik testu na koronawirusa jest pozytywny, lekarz POZ zdecyduje o formie leczenia. Może skierować Cię na leczenie w formie odbywania izolacji w domu lub szpitala, jeśli Twój stan jest poważny.

Zdjęcie Co zrobić, gdy masz pierwsze objawy koronawirusa? Poznaj ścieżkę działania #3

Kontakt z sanepidem

W kolejnym kroku, lekarz POZ, który skierował Cię na domową izolację, poinformuje o tym fakcie jednostkę powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej. Kwarantanną zostają objęci wszyscy domownicy. Sanepid następnie poprosi o sporządzenie listy osób, z którymi kontaktowałeś się w ostatnich 10 dniach.

Jeśli był to bliski kontakt i istnieje ryzyko zakażenia, te osoby również zostaną skierowane na 10-dniową kwarantannę. Podczas kwarantanny konieczne będzie zainstalowanie aplikacji Kwarantanna domowa. Jeśli objawy ustąpią, po 10 dniach automatycznie jesteś zwolniony z domowej izolacji.

Zdjęcie Co zrobić, gdy masz pierwsze objawy koronawirusa? Poznaj ścieżkę działania #4

Co w przypadku braku objawów?

Prawie 80% osób zakażonych SARS-CoV-2 o tym nie wie i przechodzi chorobę niemal bezobjawowo. Niestety te osoby wciąż stanowią zagrożenie dla innych, szczególnie dla tych najbardziej narażonych na ciężki przebieg choroby: seniorów po 60 roku życia i osób cierpiących na przewlekłe choroby.

Dlatego tak ważne jest stosowanie się do zasad reżimu sanitarnego. Pamiętajmy o zachowaniu koniecznego dystansu społecznego, noszeniu maseczek ochronnych, zasłaniających nos i usta, częstym myciu i dezynfekcji rąk. Jeśli jesteśmy chorzy, nie wychodźmy z domu i izolujmy się od innych osób, by ich nie zarażać.

Patrycja