Grupa krwi a koronawirus. Te osoby są najmniej narażone!

Grupa krwi a koronawirus. Te osoby są najmniej narażone!

Najnowsze badania naukowców dowodzą, że to jaką masz grupę krwi ma znaczenie w przebiegu koronawirusa. Chodzi o osoby z grupą krwi 0! Nie dość, że są mniej narażone na zakażenie COVID-19 to przebieg infekcji ma łagodniejszy charakter. Dowiedz się więcej na ten temat z poniższego artykułu.

Zdjęcie Grupa krwi a koronawirus. Te osoby są najmniej narażone! #1

Nowe badania nad koronawirusem

W naukowym czasopiśmie "Blood Advances", wydawanym przez Amerykańskie Towarzystwo Hematologiczne, zostały opublikowane ciekawe badania nad wpływem grupy krwi na przebieg zakażenia i ryzyko zachorowania na COVID-19.

Jak wskazuje serwis Onet.pl, badania duńskich naukowców nad koronawirusem, prowadzą do bardzo ciekawych wniosków. Okazało się osoby, które mają grupę krwi 0 są mniej narażone na zakażenie COVID-19 i ciężki przebieg choroby, niż osoby o grupach krwi A,B i AB.

Także badania kanadyjskich naukowców dowodzą, że osoby o grupach krwi A i AB częściej są hospitalizowania i wymagają intensywnej opieki lekarskiej oraz wsparcia respiratorów, niż osoby o grupie krwi 0.

Zdjęcie Grupa krwi a koronawirus. Te osoby są najmniej narażone! #2

Grupa krwi ma znaczenie

Zarówno duńskie, jak i kanadyjskie badania dowodzą, że grupa krwi ma znaczenie w przebiegu zakażenia koronawirusem. Jak podaje serwis Onet.pl, przytaczając duńską publikację, w całym kraju tylko 38,4% badanych z grupą krwi 0, miało pozytywny wynik testu na koronawirusa. Z kolei w kanadyjskich badaniach, wyniki wskazały, że 84% pacjentów z COVID-19 z grupą krwi A i AB, wymagało podłączenia do respiratora.

Dlaczego tak się dzieje?

Naukowcy nie są w stanie jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jaki związek ma konkretna grupa krwi z przebiegiem COVIID-19. Podejrzewają, że może mieć to związek z wytworzeniem jakiejś dodatkowej ochrony w grupie krwi 0 lub brakami w pozostałych grupach. Przypuszczają też, że osoby z grupą 0 mają mniejszy poziom czynnika krzepnięcia krwi, który jest powodem ciężkiego przebiegu infekcji.

Czy jest się czego obawiać?

Naukowcy zaznaczają, że aby potwierdzić hipotezę, niezbędne jest prowadzenie dalszych badań. Uspokajają, że osoby z grupą krwi inną niż 0, nie powinny aż tak się obawiać zachorowania na COVID-19. Grupa krwi nie ma aż tak istotnego znaczenia w przebiegu choroby i ryzyku zakażenia się koronawirusem. Równie ważne są pozostałe czynniki ryzyka, takie jak wiek, ogólny stan zdrowia i występowanie chorób współistniejących.

Zdjęcie Grupa krwi a koronawirus. Te osoby są najmniej narażone! #3

Patrycja

Polecane