Nowym objawem koronawirusa mogą być zmiany skórne? Francuscy dermatolodzy ostrzegają!

Patrycja

Zdrowie

17.04.2020 11:34

Nowym objawem koronawirusa mogą być zmiany skórne? Francuscy dermatolodzy ostrzegają!

Typowymi objawami koronawirusa są gorączka, kaszel, trudności z oddychaniem, ogólne zmęczenie i bóle mięśni. Niedawno, specjaliści dodali do tej listy również czasową utratę zmysłów węchu i smaku oraz zapalenie spojówek. Jak się okazuje, to jeszcze nie wszystko!

Zdjęcie Nowym objawem koronawirusa mogą być zmiany skórne? Francuscy dermatolodzy ostrzegają! #1

Zmiany skórne objawem COVID-19?

Kolejnym z symptomów koronawirusa, mogą być nie tylko dolegliwości ze strony układu oddechowego, ale także zmiany skórne. Francuscy dermatolodzy ostrzegają przed nowym objawem COVID-19!

Doniesienia francuskich dermatologów

Francuski Krajowy Związek Dermatologów i Wenerologów (SNDV) wydał oświadczenie, w którym ogłosił, że o zakażeniu koronawirusem, mogą świadczyć także zmiany skórne. Wśród nich wyróżnione zostały: tymczasowa pokrzywka, uporczywe, czasem bolesne zaczerwienienia skóry, czy zmiany przypominające odmrożenia kończyn.

Zdjęcie Nowym objawem koronawirusa mogą być zmiany skórne? Francuscy dermatolodzy ostrzegają! #2

Nie wolno bagatelizować objawów

Dermatolodzy ostrzegają personel medyczny i społeczeństwo, aby umożliwić wykrycie potencjalnie zakażonych pacjentów, którzy nie mają typowych objawów koronawirusa. Rekomendują także, żeby osoby z takimi symptomami, kontaktowały się ze swoimi lekarzami.

Brak potwierdzenia ze strony WHO i Ministra Zdrowia Francji

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), ani francuski Minister Zdrowia Jerome Salomon, na razie jednoznacznie nie potwierdzili, że zmiany skórne mogą świadczyć o zakażeniu koronawirusem, nie odnieśli się również do komunikatu, wydanego w ubiegłym tygodniu przez dermatologów.

Zdjęcie Nowym objawem koronawirusa mogą być zmiany skórne? Francuscy dermatolodzy ostrzegają! #3

Nowe symptomy koronawirusa

Koronawirus to nowe zagrożenie, które wciąż się rozwija i mutuje, dlatego jego objawy mogą przybierać coraz to nowe formy. Nie wolno ich bagatelizować i warto uważnie obserwować swój organizm. Gdy zauważymy u siebie objawy COVID-19, należy jak najszybciej skontaktować się z najbliższym oddziałem szpitala zakaźnego lub stacją sanepidu. W celu zahamowania rozprzestrzenienia się wirusa, pozostań w izolacji, nie wychodź z domu i unikaj kontaktu z innymi osobami.