Objawy tych chorób widać na dłoniach

Patrycja

Zdrowie

22.11.2020 19:56

Objawy tych chorób widać na dłoniach

Wygląd naszych dłoni może wynikać nie tylko z ich pielęgnacji i sposobów, w jakie o nie dbamy. Niektóre choroby mogą wpływać na to, w jakiej kondycji się znajdują. Dowiedz się, objawy jakich chorób i dolegliwości widać na dłoniach.

Zdjęcie Objawy tych chorób widać na dłoniach #1

Anemia

Anemia (inaczej niedokrwistość) to zaburzenie krwi, które powstaje w wyniku zbyt małej ilości czerwonych krwinek (erytrocytów) i niskiego poziomu hemoglobiny. Główne objawy anemii to osłabienie, zmęczenie, brak energii, ciągłe uczucie zimna, bóle i zawroty głowy, szybkie bicie serca, duszności, bladość i suchość skóry. Wygląd naszych dłoni także może świadczyć o tym, że cierpimy na anemię. Jest to sucha, szorstka skóra dłoni oraz kruche paznokcie z charakterystycznymi podłużnymi prążkami z rowkami.

Choroby tarczycy

Nadczynność tarczycy to choroba, która wynika z nadmiernego wydzielania hormonów tarczycy. Jej główne objawy to kołatanie serca, duszności, drażliwość, nerwowość, osłabienie mięśni nóg, zaburzenia trawienne, nieregularne miesiączki, pogorszenie kondycji, skóry, włosów i paznokci. Charakterystyczna jest nadwrażliwość na ciepło i nadmierna potliwość, którą szczególnie widać na dłoniach. Chorzy mają spocone, stale wilgotne dłonie, pojawia się u nich też drżenie palców oraz łamliwość paznokci i tak zwane paznokcie Plummera (oddzielenia płytki paznokciowej od łożyska i zaokrąglenie jej ku górze).

Zdjęcie Objawy tych chorób widać na dłoniach #2

Choroby wątroby

Objawami chorób wątroby może być zmieniony wygląd skóry. W przypadku marskości wątroby, na skórze dłoni pojawia się rumień oraz uwypuklenia i zgrubienia płytki paznokciowej. Dłonie są nadmiernie ciepłe, może pojawiać się przykurcz Dupuytrena, czyli przykurcz rozcięgna dłoniowego, który powoduje powstawanie guzków na dłoniach i palcach.

Choroba Parkinsona

Choroba Parkinsona to neurodegeneracyjna choroba, która powoduje obumieranie neuronów w mózgu. Rozwija się podstępnie i powoli, a jej główne symptomy to spowolnienie, sztywność mięśni i drżenie ruchowe. Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów choroby Parkinsona jest drżenie dłoni, pozostających w spoczynku.

Zdjęcie Objawy tych chorób widać na dłoniach #3

Grzybica

W przypadku grzybicy skóra swędzi i piecze, jest zaczerwieniona, sucha i łuszcząca. Zmiany są specyficzne i często dotykają też palców oraz paznokci dłoni i stóp. Grzybica paznokci, czyli onychomikoza charakteryzuje się przebarwieniami, pogrubieniem lub kruchością paznokci, nieprzyjemnym zapachem i ich bólem.