Na te kosmetyki uważaj, jeśli jesteś w ciąży!

Patrycja

Zdrowie

20.05.2020 16:35

Na te kosmetyki uważaj, jeśli jesteś w ciąży!

Jeśli jesteś w ciąży, na pewno zwracasz szczególną uwagę na wszystkie produkty, jakie wybierasz. W tym szczególnym czasie, warto o siebie dbać i pielęgnować swoje ciało. Jednak musisz zwrócić szczególną uwagę na to, jakie kosmetyki stosujesz, ponieważ niektóre z nich zawierają niebezpieczne substancje, mogące uczulać przyszłe mamy, a nawet zaszkodzić dziecku.

Jakich kosmetyków unikać? Na co uważać czasie ciąży? Dowiesz się z poniższego artykułu.

Zdjęcie Na te kosmetyki uważaj, jeśli jesteś w ciąży! #1

Substancje zakazane w ciąży

W ciąży musisz wystrzegać się niektórych substancji, mogących Cię uczulić lub negatywnie wpłynąć na rozwój dziecka. Unikaj zwłaszcza środków o działaniu estrogennym, które zawarte są w produktach, takich jak wyciągi z soi i olej sojowy. Stanowią one składnik wielu kosmetyków (kremów, czy mleczek do demakijażu) i mogą wywołać przebarwienia skóry. Podobnie olejek bergamotowy, który nasila występowanie plam pigmentacyjnych. Także kwasy owocowe AHA, sprzyjają powstawaniu plam i przebarwień skórnych.

Zdjęcie Na te kosmetyki uważaj, jeśli jesteś w ciąży! #2

Tych kosmetyków bezwzględnie unikaj

Bezwzględnie wystrzegaj się witaminy A i jej pochodnych, retinolu i retinoidów, które wywołują uszkodzenia rozwijającego się płodu. Kwas salicylowy powoduje powikłania w ciąży, może doprowadzić do wad wrodzonych płodu i zaburzeń krzepliwości krwi u noworodków. Olejek rozmarynowy, po doustnym podaniu, wykazuje działanie poronne. Zawarty w płynach do ust fluor, jest toksyczny dla płodu.

Zdjęcie Na te kosmetyki uważaj, jeśli jesteś w ciąży! #3

Ogranicz używanie tych środków

Warto unikać intensywnego perfumowania, mocnego lakierowania włosów i malowania paznokci, ponieważ dezodoranty, lakiery do włosów i do paznokci, w swoim składzie mogą mieć ftalany, które negatywnie wpływają na rozwój płodu. Skutkiem zaburzeń u płodów męskich, mogą być problemy ze spermatogenezą u chłopców, w okresie dojrzewania. Zaburzenia u płodów żeńskich, mogą grozić wystąpieniem przedwczesnego dojrzewania.

Wybierając kosmetyki, unikaj parabenów, silikonów i syntetycznych antyutleniaczy. Substancje te mają działanie toksyczne i mogą być rakotwórcze. Nie stosuj kosmetyków antycellulitowych, zawierających duże ilości kofeiny i wyciągu z kasztanowca, które mogą wpływać na powstawanie żylaków.

Zdjęcie Na te kosmetyki uważaj, jeśli jesteś w ciąży! #4

Zwróć uwagę na składy kosmetyków i dokładnie je czytaj przed zastosowaniem, aby nie zaszkodzić dziecku i sobie, w tym szczególnym dla Was czasie.