Probiotyki są dobrze znane. Czas poznać psycho-biotyki! Jakie mają właściwości?

Patrycja

Zdrowie

03.08.2020 20:04

Probiotyki są dobrze znane. Czas poznać psycho-biotyki! Jakie mają właściwości?

Każdy z nas słyszał o probiotykach i ich korzystnym wpływie na nasze zdrowie, układ pokarmowy i odpornościowy. Nie wszystkie osoby jednak znają psychobiotyki i ich działanie na nasz organizm. Dowiedz się, czym są i jakie mają właściwości.

Zdjęcie Probiotyki są dobrze znane. Czas poznać psycho-biotyki! Jakie mają właściwości? #1

Czym są psychobiotyki?

W naszym organizmie występuje ponad 1000 gatunków bakterii jelitowych, które poza kontrolą układu pokarmowego, wpływają też na pracę innych narządów i organów. Należą do nich psychobiotyki, czyli bakterie probiotyczne, działające na oś mózgowo-jelitową. Psychobiotyki korzystnie wpływają na pracę mózgu, nasz nastrój i zdrowie psychiczne.

Jak działają psychobiotyki?

Mimo tego, że psychobiotyki znajdują się w jelitach, wpływają też na inne organy i biorą udział w ich pracy. Bakterie te wykorzystywane są w produkcji hormonów (takich jak serotonina, dopamina, melatonina, acetylocholina), wpływają na wzrost i podział komórek, DNA, uczestniczą w reakcjach stresowych i procesach starzenia się organizmu. Od ich ilości zależy nasze samopoczucie, nastrój i zachowanie. Korzystnie wpływają na pracę mózgu, redukują uszkodzenia po udarach i mają działanie przeciwzapalne.

Zdjęcie Probiotyki są dobrze znane. Czas poznać psycho-biotyki! Jakie mają właściwości? #2

Naukowe badania nad psychobiotykami

Badacze zastanawiali się, jaki wpływ mają psychobiotyki na nasze zdrowie. W eksperymencie Laury Steenbergen, trwającym miesiąc, przebadano 25 osób cierpiących na depresję, stany lękowe i wysoki poziom stresu. Po 4 tygodniowej kuracji psychobiotykami, odnotowano znaczny spadek tych objawów, poprawę nastroju i samopoczucia badanych.

Mikroflora jelitowa a organizm

Dbanie o mikroflorę jelitową, za pomocą odpowiedniej diety, aktywności ruchowej i spożywania produktów bogatych w bakterie probiotyczne, korzystnie wpłynie na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. Aktualne badanie pokazują, że psychobiotyki, pozytywnie działają na pracę naszego mózgu, nastrój, samopoczucie i ogólne zdrowie psychiczne. Niedoceniana dotąd, mikoflora jelitowa ma ogromny wpływ na cały nasz organizm i warto o nią odpowiednio dbać.

Zdjęcie Probiotyki są dobrze znane. Czas poznać psycho-biotyki! Jakie mają właściwości? #3