Palisz papierosy? Sprawdź, z którymi lekami się nie zgrają

Patrycja

Zdrowie

27.07.2020 19:33

Palisz papierosy? Sprawdź, z którymi lekami się nie zgrają

Palenie papierosów i przyjmowanie niektórych leków to złe połączenie. Może być niebezpieczne dla zdrowia, zwiększać ryzyko wystąpienia groźnych chorób oraz negatywnie wpływać na działanie i efekt leków. Dowiedz się, z jakimi lekami nie zgraja się papierosy.

Zdjęcie Palisz papierosy? Sprawdź, z którymi lekami się nie zgrają #1

Papierosy a leki

Składniki dymu papierosowego mogą wchodzić w interakcję z wieloma lekami. W dymie znajduje się ponad 4 tysiące chemicznych związków, głównie toksycznych. Substancje te mogą wpływać na wzrost stężenia leków w organizmie lub znacząco osłabiać ich działanie. Nie tylko palacze są narażeni, także bierni palacze powinni uważać!

Zdjęcie Palisz papierosy? Sprawdź, z którymi lekami się nie zgrają #2

Wpływ nikotyny

Nikotyna wchodzi w reakcję z wieloma lekami. Oprócz tego działa niekorzystnie na zdrowie, powoduje wzrost ciśnienia krwi, tętna, zwiększa wydzielanie soku żołądkowego i śliny. Oprócz tego wpływa na szybkość wchłaniania się leków, w niektórych przypadkach chorzy potrzebują większych dawek.

Na jakie leki wpływają papierosy?

Środki antykoncepcyjne

Palenie i przyjmowanie doustnych środków antykoncepcyjnych, może zwiększyć ryzyko chorób serca, doprowadzić do zakrzepicy, udaru lub zatorowości płucnej. Narażone są zwłaszcza kobiety po 35 roku życia, palące 10-15 papierosów dziennie, które przyjmują pigułki hormonalne.

Zdjęcie Palisz papierosy? Sprawdź, z którymi lekami się nie zgrają #3

Insulina

Palenie papierosów wymaga zastosowania większej dawki insuliny, aby była skuteczna. Insulina stosowana jest w leczeniu cukrzycy, a nikotyna hamuje jej wchłanianie się do organizmu.

Leki na astmę

Kortykosteroidy wziewne, leki stosowane u astmatyków- u osób palących, działają znacznie słabiej. Palenie papierosów i przyjmowanie leków na astmę to niebezpieczne dla zdrowia połączenie.

Zdjęcie Palisz papierosy? Sprawdź, z którymi lekami się nie zgrają #4

Leki psychiatryczne

Palenie papierosów i przyjmowanie leków psychiatrycznych to zły pomysł. Palenie może wpłynąć na to, że leki będą działały bardzo słabo. Należą do nich środki nasenne z grupy benzodiazepin, przeciwdepresyjna fluwoksamina, klozapiny i olanzapiny.

Leki na serce

Podoba sytuacja występuje w przypadków leków na choroby sercowo- naczyniowe. Papierosy osłabiają ich działanie i skuteczność. Należą do nich np. klopidogrel (miażdżyca), propranolol (nadciśnienie i choroby serca), beta-blokery stosowane przy nadciśnieniu tętniczym.