Tryptofan - co to takiego i dlaczego pomoże Ci się uśmiechnąć?

Tryptofan - co to takiego i dlaczego pomoże Ci się uśmiechnąć?

Tryptofan to aminokwas, który warto dostarczać wraz z dietą lub suplementować odpowiednimi preparatami. Odpowiada za właściwe funkcjonowanie układu nerwowego, jego niedobór powoduje spadek energii, pogorszenie nastroju i może prowadzić nawet do depresji. Dowiedz się, jakie produkty są bogate w tryptofan i jakie suplementy warto przyjmować.

Zdjęcie Tryptofan - co to takiego i dlaczego pomoże Ci się uśmiechnąć? #1

Co to jest tryptofan?

Tryptofan to aminokwas, który nie jest wytwarzany przez nasz organizm, więc musimy go dostarczać z odpowiednią dietą lub tabletkami. Tryptofan odpowiada za produkcję serotoniny- hormonu szczęścia oraz melatoniny- hormonu snu. Ma też wpływ na wiele układów i pomaga przy licznych dolegliwościach.

Wpływ tryptofanu na nastrój

Tryptofan pomaga w leczeniu depresji i regulacji nastroju. Przy tych zaburzeniach warto go suplementować w postaci leków, ponieważ już po 2- 4 tygodniach stosowania łagodzi objawy depresyjne, poprawia nastrój i samopoczucie. Wpływa na prawidłowe działanie układu nerwowego i wytwarzanie neuroprzekaźników.

Zdjęcie Tryptofan - co to takiego i dlaczego pomoże Ci się uśmiechnąć? #2

Tryptofan a zdrowie

Tryptofan zwiększa odporność organizmu, bierze także udział w procesie rozmnażania i wpływa na laktację. Pomaga przy zespole napięcia przedmiesiączkowego i reguluje potrzeby seksualne.

Tryptofan a odchudzanie

Działa na przemianę materii, pomaga kontrolować apetyt i bierze udział w metabolizmie węglowodanów. Dzięki zażywaniu go przed posiłkiem, zmniejsza zapotrzebowanie na węglowodany, przez co ogranicza ilość spożywanych kalorii i pomaga zredukować masę ciała.

Zdjęcie Tryptofan - co to takiego i dlaczego pomoże Ci się uśmiechnąć? #3

Produkty bogate w tryptofan

Najwięcej tryptofanu znajdziemy w rybach, mięsie, nabiale (żółtym i białym serze) i roślinach strączkowych. Znajdziemy go także w preparatach z apteki o działaniu przeciwdepresyjnym, takich jak Depresanum, Tonisol, Seroxyl. Powinniśmy dawkować go w ilości od 500 do 1000 miligramów przed snem.

Kiedy sięgać po tryptofan?

Tryptofan powinny suplementować osoby żyjące w stresie, które doświadczają napięcia, spadku energii i pogorszenia nastroju. Jeśli masz kłopoty ze snem, cierpisz z powodu napięcia przedmiesiączkowego lub chcesz poprawić jakość życia seksualnego, warto uzupełniać zapotrzebowanie na ten aminokwas.

Patrycja

Polecane