Niebezpieczna astma aspirynowa! Każdy może zachorować?!

Patrycja
Zdrowie
25.07.2020 10:07
Niebezpieczna astma aspirynowa! Każdy może zachorować?!

Astma aspirynowa to szczególna postać astmy, wynikająca z nadwrażliwości na aspirynę. Ta niebezpieczna choroba może doprowadzić do ataków duszności zagrażających życiu. Dowiedz się, jakie są jej przyczyny, objawy i jakich leków nie mogą przyjmować chorzy.

Zdjęcie Niebezpieczna astma aspirynowa! Każdy może zachorować?! #1

Co to jest astma aspirynowa?

Astma aspirynowa to niebezpieczna choroba układu oddechowego, nasilana przez aspirynę. To reakcja nadwrażliwości na kwas acetylosalicylowy zawarty w aspirynie i innych niesteroidowych lekach przeciwzapalnych (NLPZ). Po przyjęciu leku dochodzi do gwałtownego napadu duszności, który może być bardzo niebezpieczny dla życia.

Objawy astmy aspirynowej

Oprócz napadów duszności, u chorych występuje pogorszenie węchu i przewlekły katar, nieżyt zatok. Często występuje kichanie, łzawienie, kaszel, ból głowy w okolicach czoła, ucisk klatki piersiowej. Mogą pojawić się polipy nosa i nastąpić rozwój astmy oskrzelowej. Czasem obecne są reakcje skórne, jak pokrzywka, świąd i obrzęk języka, warg i krtani.

Zdjęcie Niebezpieczna astma aspirynowa! Każdy może zachorować?! #2

Kiedy występuje choroba?

Choroba objawia się nieprawidłową reakcją na aspirynę i pokrewne leki, tuż po ich zażyciu lub nawet do kilku godzin, po przyjęciu leku. Po wzięciu leku, może dojść do ostrego ataku astmy, który może doprowadzić do wstrząsu, utraty przytomności, a nawet zatrzymania oddechu. Choroba najczęściej rozwija się u osób po 30. roku życia, po przebytej infekcji wirusowej i utrzymuje się już do końca życia.

Zdjęcie Niebezpieczna astma aspirynowa! Każdy może zachorować?! #3

Przyczyny astmy aspirynowej

Przyczyny tej choroby nie są do końca znane, wiadomo że to niealergiczna reakcja nadwrażliwości na aspirynę i niektóre niesteroidowe leki przeciwzapalne. Objawy choroby mogą pojawić się nagle, nawet u osób, które wcześniej dobrze tolerowały powyższe leki.

Zdjęcie Niebezpieczna astma aspirynowa! Każdy może zachorować?! #4

Jak postępować w przypadku choroby?

Chorzy nie mogą przyjmować aspiryny i jej pochodnych, oraz wielu innych niesterydowych leków przeciwbólowo-przeciwzapalnych. Powinni także unikać tartazyny (żółcieni spożywczej 5, E102), barwnika występującego w lekach, kosmetykach, niektórych pokarmach i napojach- ponieważ może nasilać objawy astmy aspirynowej. W przypadku pojawienia się duszności, po zażyciu któregoś z tych leków, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, który wdroży odpowiednie leczenie.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną