Czy grozi nam druga fala koronawirusa? Rząd szykuje się na dwa scenariusze.

Czy grozi nam druga fala koronawirusa? Rząd szykuje się na dwa scenariusze.

Koronawirus pojawił się w Polsce w marcu, do tej pory zachorowało ponad 43 tysięcy osób. Codziennie otrzymujemy informacje o nowych przypadkach zakażeń i ogniskach choroby w różnych rejonach kraju. Epidemia wciąż się rozwija i nie wiemy, co czeka nas w kolejnych miesiącach. Dowiedz się, nad jaką strategią drugiej fali koronawirusa pracuje Rząd.

Zdjęcie Rząd pracuje nad strategią drugiej fali koronawirusa #1

Pandemia koronawirusa na świecie

Szef Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus, uważa że pandemia koronawirusa nie zbliża się jeszcze do końca. Choć wiele krajów dobrze radzi sobie walce z Covid-19, to codziennie pojawiają się nowe przypadki chorych, a gospodarka i życie publiczne uległo zamrożeniu niemal na całym świecie. Do tej pory na świecie zachorowało 16,3 miliony osób, najwięcej w Stanach Zjednoczonych (3,6 mln), Brazylii (2 mln) i Indiach (1 mln).

Zdjęcie Rząd pracuje nad strategią drugiej fali koronawirusa #2

Koronawirus w Polsce

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, w rozmowie z Polsat News, przyznał ze polski rząd opracowuje strategię na czas drugiej fali epidemii koronawirusa, która jest spodziewana jesienią. Strategia ta dotyczy przeprowadzania, jak największej liczby testów na obecność koronawirusa oraz masowych szczepień przeciw grypie. Wiceminister zapowiada kontrole i przegląd działania służby zdrowia. Planowane są też zmiany w szpitalach jednoimiennych, tak by były lepiej dostosowane do nowych przypadków zakażeń.

Zdjęcie Rząd pracuje nad strategią drugiej fali koronawirusa #3

Co nas czeka jesienią?

Wiceminister Kraska mówi, że Rząd szykuje się na wzrost zakażeń jesienią, choć na razie ciężko powiedzieć, kiedy dokładnie on nastąpi. Profesor Krzysztof Simon, ordynator oddziału zakaźnego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu, z kolei widzi dwie drogi rozwoju epidemii w Polsce.

Zdjęcie Rząd pracuje nad strategią drugiej fali koronawirusa #4

Dwa scenariusze epidemii

Jeden scenariusz zakłada, że do jesieni koronawirus może złagodnieć pod względem biologicznym. Dzięki temu objawy choroby będą łagodne. Drugi jest taki, że epidemia koronawirusa nałoży się na sezon grypowy na przełomie jesieni i zimy, przez co czeka nas wzrost zachorowań. Także Simon uważa, że przeprowadzanie szczepień przeciw grypie, na masową skalę jest bardzo ważne w profilaktyce koronawirusa .

Patrycja

Polecane