Koronawirus w Polsce: czy czeka nas powrót restrykcji?

Patrycja

Zdrowie

17.02.2021 14:06

Koronawirus w Polsce: czy czeka nas powrót restrykcji?

Liczba nowych zakażeń koronawirusem w Polsce w ciągu kilku ostatnich dni ponownie wzrosła. Minister Zdrowia zapowiada powrót do restrykcji, jeśli dalej będzie się ona zwiększać. Wszystko za sprawą poluzowania obostrzeń w ostatnich dniach i nieodpowiedzialnego zachowania turystów, którzy tłumnie ruszyli w góry.

Zdjęcie Koronawirus w Polsce: czy czeka nas powrót restrykcji? #1

Koronawirus w Polsce

Przypomnijmy, że do tej pory na COVID-19 w Polsce zachorowało 1,6 miliona osób, a zmarło ponad 41 tysięcy. Liczba zakażeń w środę (17 lutego) jest niemal o 2 tysiące wyższa, niż w poprzednią środę (10 lutego). Ten wzrost liczby nowych zakażeń koronawirusem, może być powiązany z poluzowaniem restrykcji sprzed paru dni. Polacy nie przestrzegali zasad bezpieczeństwa i dystansu społecznego, masowo ruszyli do Zakopanego, gdzie zachowywali się bardzo nieodpowiedzialnie.

Poluzowanie restrykcji

Od 12 lutego została wznowiona działalność niektórych sektorów gospodarki. Warunkowo na okres dwóch tygodni zostały otwarte hotele i miejsca noclegowe (w wielkości do 50% obłożenia miejsc), kina, teatry, filharmonie i opery w reżimie sanitarnym (do 50% obłożenia miejsc). Możliwa jest także aktywność sportowa na otwartych obiektach (stokach narciarskich, boiskach, kortach, basenach).

Nieodpowiedzialne zachowanie turystów

Poluzowanie obostrzeń przed kilkoma dniami, ponowne otwarcie hoteli, ośrodków kultury i stoków narciarskich spowodowało, że turyści masowo ruszyli w góry. Konkurs skoków narciarskich na Wielkiej Krokwi i Walentynki przyciągnęły do Zakopanego tłumy. Tatry odwiedziło aż 20 tysięcy turystów, a policja w powiecie tatrzańskim interweniowała 300 razy.

Zdjęcie Koronawirus w Polsce: czy czeka nas powrót restrykcji? #2

Źródło: https://www.zakopianski.pl/atrakcje/8/krupowki

Czy czeka nas powrót restrykcji?

Minister Zdrowia Adam Niedzielski ostrzega, że restrykcję mogą zostać  ponownie wprowadzone. Także premier Mateusz Morawiecki, wyraził zaniepokojenie nieodpowiedzialnym zachowaniem turystów i ostrzegł, że jeśli liczba zakażeń wzrośnie, to nastąpi przywrócenie obostrzeń.

Nie wcześniej, niż za tydzień zapadną decyzję odnośnie przywrócenia restrykcji. Rząd obserwuje liczbę zakażeń i jeśli wciąż będzie ona rosnąć, być może powrócimy do częściowego lockdownu kraju.

Zdjęcie Koronawirus w Polsce: czy czeka nas powrót restrykcji? #3

Dbaj o zdrowie

Pamiętajmy o odpowiedzialnym zachowaniu i przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa w trosce o zdrowie swoje i innych. Utrzymujmy dystans społeczny, unikajmy zatłoczonych miejsc, nośmy maseczki zasłaniające nos i usta, dezynfekujmy często ręce.