Czy czeka nas trzecia fala epidemii COVID-19?

Patrycja

Zdrowie

01.12.2020 10:42

Czy czeka nas trzecia fala epidemii COVID-19?

Pandemia koronawirusa nie zwalnia. Coraz więcej zakażonych osób, zajętych miejsc w szpitalach, brak dostępnych leków i szczepionek, sprawiają że wszyscy obawiają się nadejścia kolejnej fali koronawirusa. Naukowcy ze Światowej Organizacji Zdrowia ostrzegają przed trzecią falą COVID-19!

Zdjęcie Czy czeka nas trzecia fala epidemii COVID-19? #1

Pandemia koronawirusa nie zwalnia

Pandemia koronawirusa trwa już prawie rok i wciąż nie widać jej końca. Do tej pory zachorowało ponad 63 miliony osób na świecie, w tym już 991 tysięcy w Polsce. Praktycznie we wszystkich krajach wprowadzono dodatkowe restrykcje i obostrzenia, w ramach walki z COVID-19. Coraz więcej zakażonych osób, zajętych miejsc i respiratorów w szpitalach, brak dostępnych leków i szczepionek, powodują strach o przyszłość, zdrowie swoje i najbliższych.

Ostrzeżenie WHO

Naukowcy ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ostrzegają przed nadejściem kolejnej, już trzeciej fali pandemii w styczniu. Przestrzegają kraje przed przedwczesnym znoszeniem wprowadzonych obostrzeń i restrykcji. Krytykują rządy, które nie przygotowały latem opieki medycznej i odpowiedniej infrastruktury, a uznały że wygraliśmy z pandemią.

Czy czeka nas trzecia fala epidemii COVID-19?

Jak podaje serwis internetowy spidersweb.pl, ekspert WHO David Nabarro w wywiadzie dla szwajcarskiej gazety „Solothurner Zeitung”, przestrzega przed łagodzeniem restrykcji przed Świętami. Może to doprowadzić do sytuacji, którą mieliśmy latem, gdy doszło do zbytniego poluzowania obostrzeń. Wskutek czego jesienią mieliśmy masowy wzrost zachorowań na COVID-19.

Zdjęcie Czy czeka nas trzecia fala epidemii COVID-19? #2

Przygotowania Polski do trzeciej fali

Wiceminister Zdrowia Waldemar Kraska także ostrzega Polaków przed nadejściem trzeciej fali koronawirusa. Spodziewa się jej na przełomie stycznia i lutego, podczas największego okresu zachorowań na przeziębienie i grypę. Uważa, że powinniśmy się jak najlepiej przygotować do kolejnej fali zakażeń i rozbudować sieć szpitali tymczasowych.

Koronawirus a Święta

Wiceminister Zdrowia przypomina, by Święta Bożego Narodzenia oraz Sylwestra spędzać jedynie w gronie najbliższej rodziny. Apeluje, aby zimowe wyjazdy na ferie ograniczyć do minimum i w miarę możliwości pozostać w domu. Obawia się, że złagodzenie restrykcji w okresie okołoświątecznym i częste spotkania rodzinne i towarzyskie, spowodują wzrost zakażeń SARS-CoV-2. To przełoży się na zwiększenie liczby hospitalizacji i zgonów.

Oczekiwanie na szczepionkę

Trzecia fala koronawirusa wydaje się nieunikniona, dlatego wszyscy z zapartym tchem czekają na szczepionkę, która ma być dostępna już w styczniu i zahamować dalszy rozwój pandemii.