Koronawirus: czy czeka nas powrót do obostrzeń?

Patrycja
Zdrowie
18.07.2022 15:30
Koronawirus: czy czeka nas powrót do obostrzeń?

Przez Europę przetacza się siódma fala koronawirusa, a liczba zachorowań stale rośnie. Czy w związku  ta sytuacją czeka nas powrót do pandemicznych obostrzeń? Rzecznik rządu odpowiada!

Zdjęcie Koronawirus: czy czeka nas powrót do obostrzeń? #1

Europa znalazła się w centrum kolejnej fali pandemii

Pandemia koronawirusa nie wygasła, przez Europę aktualnie przetacza się siódma fala COVID-19, a liczba nowych zachorowań stale rośnie. Wszystko za sprawą nowych podwariantów BA.4 i BA.5 Omikronu, które są wysoce zaraźliwe.

Według ekspertów od połowy lipca na kontynencie przybyło niemal 3 miliony nowych zakażeń, coraz gorzej dzieje się m.in. w Belgii, Irlandii, Słowenii, Chorwacji i Danii.

Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega: „daleko do końca pandemii”!

Dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus ostrzega: "Pandemia COVID-19 jeszcze się nie skończyła i jest jeszcze daleko do jej końca".

Dodał, że „pandemia pozostaje stanem zagrożenia zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym". Zaapelował o ponowne wdrożenie obostrzeń: „W miarę wzrostu liczby hospitalizacji i zakażeń koronawirusem, rządy muszą wdrożyć wypróbowane i przetestowane środki, takie jak noszenie maseczek, ulepszona wentylacja oraz protokoły testowania i leczenia".

Zdjęcie Koronawirus: czy czeka nas powrót do obostrzeń? #2

Czy czeka nas powrót do obostrzeń? Rzecznik rządu: „Liczę, że to nie będzie konieczne”

Rzecznik rządu Piotr Müller, zapytany przez dziennikarzy o sytuację w Polsce związaną z koronawirusem, odpowiedział, że nowe warianty obostrzeń jak na razie „nie są dyskutowane”. Dodał, że "dyskutujemy przede wszystkim o kwestii związanej z infrastrukturą medyczną, bo na to możemy mieć wpływ dużo wcześniej. Co do potencjalnych obostrzeń to przede wszystkim liczymy, że nie będą one konieczne".

Piotr Müller uważa, że dzięki aktualnej wiedzy na temat pandemii i szczepieniom, świat jest o wiele lepiej przygotowany na nadejście kolejnej fali Covid-19.

Jakie obostrzenia związane COVID-19 obowiązują w Polsce?

Przypomnijmy, że od 28 marca 2022 roku w Polsce zniesiono większość pandemicznych obostrzeń: kwarantannę, izolację i obowiązek noszenia maseczek ochronnych. Obecnie maseczki należy zakładać jedynie w aptekach i podmiotach leczniczych, czyli przychodniach i szpitalach.

Minister zdrowia Adam Niedzielski w poprzednim tygodniu zaapelował, szczególnie do osób starszych, przewlekle chorujących i z niską odpornością, o powrót do przestrzegania zasady DDM: dezynfekcja, dystans, maseczki.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną