Jaka woda jest najlepsza dla naszego organizmu? Źródlana, mineralna, czy z kranu?

Katarzyna
Zdrowie
06.07.2020 21:28
Jaka woda jest najlepsza dla naszego organizmu? Źródlana, mineralna, czy z kranu?

Nawadnianie organizmu to bardzo ważna czynność. Według lekarzy dziennie powinniśmy wypić około 1,5 litra płynów, aby dostarczyć odpowiednią ilość wody dla naszego organizmu. Nawadniać organizm możemy różnymi płynami: herbatą, sokiem, napojem, kawą czy zwykłą wodą. Jaką wodę powinniśmy pić: zwykłą, mineralną czy z kranu?

Zdjęcie Jaka woda jest najlepsza dla naszego organizmu? Źródlana, mineralna, czy z kranu? #1

Ogromny wybór

W sklepie mamy obecnie bardzo duży wybór wód. Ciężko jest zdecydować się na zakup któreś z nich, jeśli nie mamy swojej ulubionej. Możemy wybierać pośród wód gazowanych, niegazowanych, lekko gazowanych, smakowych, mineralnych, źródlanych i innych. Możemy też pić zwykłą wodę z kranu, co powoduje, że nie mamy takiego problemu. Sprawdźcie, która woda jest najzdrowsza dla naszego organizmu!

Wody źródlane i mineralne

Wody źródlane są pozyskiwane z płytszych warstw niż wody mineralne, przez co mają w sobie mniej rozpuszczonych składników mineralnych tj. wodorowęglanów wapnia i magnezu, które są niskozmineralizowane. Jednak zarówno woda mineralna, jak i źródlana są bezpieczne do spożycia. Jednakże woda mineralna posiada w sobie dodatkowe właściwości, które pozytywnie wpływają na nasze organizm.

Najlepszą wodą do picia jest więc woda mineralna, która zawiera najwięcej składników mineralnych i odżywczych. Jeśli będziemy jej używać do gotowania, wtedy szybko w urządzeniach kuchennych pojawi się kamień. Tak więc do gotowania dobrze sprawdzi się zwykła woda z kranu lub źródlana.

Zdjęcie Jaka woda jest najlepsza dla naszego organizmu? Źródlana, mineralna, czy z kranu? #2


Właściwości wody mineralnej

Do spożywania najlepsza jest woda mineralna, jednak ona również różni się między sobą. Przy zakupie tej wody powinniśmy się kierować kilkoma kryteriami. Najlepiej, aby woda ta była średnio- lub wysokozmineralizowana, a więc posiadała składniki mineralne powyżej 500 mg/l. Taką informację możemy odczytać na tylnej etykiecie butelki. Warto też zwrócić uwagę na poziom wapnia, magnezu oraz sodu w kupowanej wodzie.

Jeśli spożywamy dużą ilość soli na co dzień, wtedy powinniśmy wybrać wodę, która posiada w swoim składzie małą ilość sodu. Jeśli nie mamy ulubionej wody mineralnej i nie wiemy, jaką wybrać, wtedy najlepiej kupować po jednej butelce z każdego rodzaju, ponieważ woda wodzie nie równa. Te, które są bardziej gazowane, mają zazwyczaj wyraźniejszy smak. Jeśli chcemy jakoś urozmaicić jej smak, wtedy możemy do niej dodać listki mięty, maliny czy plasterki cytryny.


Woda z kranu

Często również przy zakupie wody zwracamy uwagę na jej cenę. Dokonując szybkiej kalkulacji i dochodzimy do wniosku, że najtańsza będzie woda z kranu. Taka woda jest wolna od zanieczyszczeń mikrobiologiccznych, więc jak najbardziej możemy ją pić. Nie zawsze jej smak jest odpowiedni, jednak temu szybko zaradzi zamontowanie odpowiednich filtrów.

Można kupić od razu butelkę z filtrem lub dzbanek dzięki, któremu woda z kranu będzie od razu filtrowana. Dzięki temu nie będziemy musieli wydawać pieniędzy na kupowanie wody w plastikowych butelkach i będziemy bardziej eko. Przy zakupie filtrów warto kupić taki, który będzie posiadał wkład z węgla aktywnego. Dzięki niemu z wody pitnej zostanie wyeliminowany chlor oraz jego związki, które negatywnie wpływają na nasz organizm.