Planujesz zajść w ciążę? Te badania powinnaś wykonać

Patrycja

Zdrowie

06.07.2020 20:08

Planujesz zajść w ciążę? Te badania powinnaś wykonać

Jeśli chcecie zacząć starać się o dziecko i w najbliższym czasie planujesz zajść w ciążę, powinnaś się do tego odpowiednio przygotować. Dowiedz się, jakie badania powinnaś wykonywać i jak przygotować się do ciąży.

Zdjęcie Planujesz zajść w ciążę? Te badania powinnaś wykonać #1

Planowanie ciąży

Jeśli chcesz w niedługim czasie zostać mamą, powinnaś odpowiednio przygotować się do zajścia w ciążę. Warto skontrolować swój stan zdrowia i wykonać kilka badań, aby upewnić się, czy to odpowiedni moment na powiększenie rodziny, a Twój organizm jest na to gotowy.

Poniżej przedstawiamy listę badań, które powinnaś wykonać przed zajściem w ciążę:

Badanie krwi

Wykonaj morfologię krwi z grupą krwi i czynnikiem Rh. Pozwoli to ocenić Twój ogólny stan zdrowia i ewentualne dolegliwości. Grupa krwi i czynnik Rh są bardzo ważną informacją dla lekarza, w razie konfliktu serologicznego.

Zdjęcie Planujesz zajść w ciążę? Te badania powinnaś wykonać #2

Ogólne badanie moczu

Badanie to pomoże to pomoże określić stan nerek, układu moczowego oraz zobrazuje ogólny stan zdrowia przyszłej mamy.

Określenie poziomu glukozy

Pomoże wykryć cukrzycę, która jest bardzo niebezpieczna dla rozwoju płodu podczas ciąży. Dzięki temu możesz odpowiednio wcześnie rozpocząć leczenie.

Określenie poziomu hormonów tarczycy

To badanie jest niezbędne przed zajściem w ciążę. Ustalanie poziomu hormonów pozwoli uniknąć poronienia i przedwczesnego porodu.

Zdjęcie Planujesz zajść w ciążę? Te badania powinnaś wykonać #3

Określenie poziomu cholesterolu

Badanie to warto wykonać przed ciążą, w celu zniwelowania niewłaściwego poziomu cholesterolu i trójglicerydów. W ciąży dochodzi do wahań ciśnienia krwi i wielu zmian w układzie krążenia, więc warto to skontrolować.

Próby wątrobowe

Badanie próby wątrobowej i czynnika krzepnięcia krwi jest bardzo ważne, zwłaszcza gdy zażywałaś antykoncepcję hormonalną.

Wizyta u ginekologa

Dodatkowo przed planowanym zajściem w ciążę, umów się na wizytę do ginekologa. Warto wykonać cytologię, USG dopochwowe oraz badanie piersi. Lekarz oprócz tego udzieli cennych wskazówek i doradzi, jakie suplementy warto przyjmować, starając się o dziecko.

Zdjęcie Planujesz zajść w ciążę? Te badania powinnaś wykonać #4

Wizyta u stomatologa

To kolejny ważny punkt, którym warto się zająć. Wizyta u stomatologa i przegląd dentystyczny, pozwolić ocenić ewentualne ubytki, rozpocząć leczenie i usunąć stany zapalne. To pomoże zmniejszyć ilość wizyt w trakcie ciąży.