Jak po porodzie zmienia się mózg kobiety? Czy zmiany są nieodwracalne?

Elżbieta
Ciąża
09.11.2019 12:46
Jak po porodzie zmienia się mózg kobiety? Czy zmiany są nieodwracalne?

Ciąża to piękny okres. Po urodzeniu czujemy ulgę, a dziecko zajmuje 100% naszego czasu. Te procesy zmieniają nie tylko ciało, ale i mózg kobiety nieodwracalnie. Czy mając dziecko, już to zauważyłaś? Dlaczego tak się dzieje? Wszystko wyjaśniamy.

Zdjęcie Jak po porodzie zmienia się mózg kobiety? Czy zmiany są nieodwracalne? #1

Nauka potwierdza

Naukowcy z uniwersytetu w Lejdzie, dokonali fascynujących odkryć. Przeprowadzili badania mózgów kobiet przed porodem i po, a do tego takich, które nie planowały dziecka. Badanie miało miejsce w 2016 roku, odbyło się metodą MRI, czyli obrazowania rezonansem magnetycznym.

Wyniki badań

Okazało się, że mózgi kobiet po urodzeniu pierwszego dziecka zmniejszyły swoją objętość w obszarze istoty szarej. Obręb ten odpowiada między innymi za myślenie abstrakcyjne, inteligencję oraz planowanie. Mózg jednak pozbywa się tylko obumarłych komórek, co zwiększa możliwości komórek aktywnych, dzięki czemu inteligencja wzrasta! Z badań wynika, że w okresie ciąży wydzielają się hormony, które mają wpływ na skurczenie się istoty szarej. A to ona stanowi dużą część centralnego układu nerwowego.

Co z tego wynika?

Zmniejszenie się istoty szarej w wyniku ciąży wcale nie oznacza zmniejszenia ilość szarych komórek ani nie ma negatywnego wpływu na myślenie. To nieaktywne komórki obumierają i powodują zmniejszenie mózgu. W rezultacie mobilizujemy komórki aktywne, a nasze procesy wielozadaniowości są lepsze.

Dzięki temu jesteśmy w stanie być bardziej empatyczne, rozumiemy potrzeby dziecka i mamy w sobie więcej miłości. To te procesy czynią z nas dobre matki, nawet jeśli przed urodzeniem bałyśmy się opieki nad dzieckiem.

Zdjęcie Jak po porodzie zmienia się mózg kobiety? Czy zmiany są nieodwracalne? #2

Depresja poporodowa

Zjawisko depresji poporodowej również wiąże się ze zmianami w mózgu. Ciało szare mózgu jest też odpowiedzialne za myślenie abstrakcyjne. Zmiany w nim u niektórych kobiet mogą powodować to, że rzeczywistość jest odbierana negatywnie. Jest to zaburzenie potocznie zwane „baby blues”.

Zmiany już na zawsze?

Przeprowadzone badania nie potwierdziły jeszcze, czy zaistniałe zmiany są na zawsze. Na ten moment wiadomo tylko tyle, że dwa lata po porodzie istota szara w mózgach kobiet wciąż nie zwiększa swojej objętości. Naukowy twierdzą, że mózg już nigdy nie wraca do poprzednich rozmiarów.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną