Badania prenatalne wykonywane są w ciąży. Zaleca się, żeby wykonywać je u wszystkich kobiet, które spodziewają się dziecka. Takie badania z dużą dokładnością pozwalają wykryć prawdopodobieństwo wystąpienia wad wrodzonych u dziecka. Dowiedz się, kiedy powinno się je wykonywać i czy są refundowane?
Czym są badania prenatalne?
Badania prenatalne wykonywane są w czasie ciąży. Zaleca się, żeby wykonywać je u wszystkich kobiet, które spodziewają się dziecka. Pozwalają na ocenę budowy i rozwoju oraz prawidłowość czynności życiowych płodu. Dzięki nim możliwe jest wykrycie wad rozwojowych i chorób genetycznych u dziecka. Pozwalają na rozpoczęcie leczenia dziecka jeszcze w łonie matki oraz na przygotowanie się na przyjście na świat chorego dziecka.
Badania prenatalne dzielą się na nieinwazyjne oraz inwazyjne. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca, aby wszystkie kobiety w ciąży miały wykonane nieinwazyjne badania prenatalne. Natomiast badania inwazyjne, powinno się stosować tylko w przypadkach rzeczywistej obawy o zdrowie i życie nienarodzonego dziecka.
Kiedy wykonuje się badania prenatalne?
W czasie ciąży wykonuje się trzy badania prenatalne:
I badanie prenatalne
Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego pierwsze badanie prenatalne należy wykonać pomiędzy 11. a 14. tygodniem ciąży, badanie składa się z:
- Badania biochemicznego: testu podwójnego PAPPA-A oraz Beta-hCG
- Badania USG: umożliwia dokładną ocenę budowy płodu oraz informację na temat ryzyka wystąpienia u dziecka wad genetycznych: zespołu Downa, zespołu Edwardsa, czy zespołu Patau.
II badanie prenatalne
Badanie wykonuje się pomiędzy 18. a 24. tygodniem ciąży. Badanie USG płodu umożliwia dokładny pomiar i ocenę całego dziecka: budowy mózgu, czaszki, kręgosłupa, serca, klatki piersiowej, jamy brzusznej, kończyn, kości oraz łożyska i ilości wód płodowych.
III badanie prenatalne
Badanie wykonuje się pomiędzy 28. a 32. tygodniem ciąży. Celem USG jest ocena rozwoju anatomicznego oraz ustalenie ułożenia płodu. Ocenia się położenie łożyska, jego stan i ilość wód płodowych.
Czy badania prenatalne są refundowane?
Badania prenatalne mogą być refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, jeśli ciężarna spełnia następujące warunki:
- ma więcej niż 35 lat;
- w rodzinie matki lub ojca rodziły się dzieci z wadami genetycznymi;
- pierwsza ciąża zakończyła się porodem dziecka z chorobą genetyczną, wadami neurologicznymi czy metabolicznymi;
- wynik wykonanego wcześniej testu podwójnego i/lub potrójnego był nieprawidłowy;
- wynik USG genetycznego był nieprawidłowy.
Jednak w wielu regionach kraju wykonuje się bezpłatne badania prenatalne dla wszystkich ciężarnych. W ramach realizacji projektu poprawy wyników opieki perinatalnej drogą wczesnego rozpoznania i leczenia wad rozwojowych płodu. Program jest współfinansowany przez Unię Europejską oraz program badań prenatalnych NFZ.
Ile kosztują badania prenatalne?
W pozostałych przypadkach badania nie są refundowane. Jeśli ciężarna chce je przeprowadzić, musi to zrobić na własny koszt. Cennik badań wygląda następująco:
Badania nieinwazyjne w diagnostyce prenatalnej:
- USG - cena: od 150 do 300 zł
- test podwójny - cena: od 250 do 400 zł
- test potrójny - cena: od 250 do 400 zł
- badanie genetyczne Harmony- cena: 2400 zł
- test SANCO- cena: 2000 zł
- test NIFTY- cena: 2300 zł
Badania inwazyjne w diagnostyce prenatalnej:
- amniopunkcja - cena: od 1300 do 2000 zł
- biopsja trofoblastu - cena: 1500 zł
- kordocenteza - cena:1000 zł