Uważaj na to, jeśli staracie się o dziecko!

Patrycja

Dieta i żywienie

07.12.2021 13:47

Uważaj na to, jeśli staracie się o dziecko!

Planujesz zostać mamą? Sprawdź, czego najlepiej unikać przy staraniu się o dziecko. Niektórych rzeczy warto się wystrzegać.

Zdjęcie Uważaj na to, jeśli staracie się o dziecko! #1

Uważaj na to, jeśli staracie się o dziecko!

Alkohol

Wiadomo, że każda ilość alkoholu w ciąży szkodzi i może spowodować ciężkie wady płodu, w  tym syndrom FAS. Jednak jeśli staracie się o dziecko, również warto wystrzegać się alkoholu. Pierwsze oznaki ciąży często są nieoczywiste i może nie być świadoma tego, że już doszło do zapłodnienia.

Papierosy

Podobnie sprawa wygląda z paleniem papierosów. Zamiast czekać z rzuceniem palenia do momentu zajścia w ciążę, lepiej przygotuj się do tego wcześniej.

Stres

Stres może negatywnie wpłynąć na płodność i proces starania się o dziecko. W tym okresie postaraj się znaleźć więcej czasu na relaks i wyciszenie.

Leki

Zawarte w niektórych lekach substancje mogą utrudniać zapłodnienie lub mieć szkodliwy wpływ na płód. Dlatego jeśli starasz się o dziecko, koniecznie skonsultuj się z lekarzem i omów z nim listę leków, które zażywasz!

Bardzo intensywne ćwiczenia

W trakcie starań o dziecko lepiej będzie, jeśli nieco zwolnisz tempo. Unikaj bardzo intensywnych ćwiczeń fizycznych i restrykcyjnych diet. Może mieć to wpływ na gospodarkę hormonalną kobiety i utrudniać zapłodnienie.

Jak przygotować się do zajścia w ciążę?

Jeśli planujesz zostać mamą, odpowiednio wcześnie warto rozpocząć przygotowania do zajścia w ciążę. Na płodność wpływa wiele czynników: poziom hormonów, styl życia, aktywność fizyczna, codzienne nawyki, ale także właściwy sposób odżywiania i dobór odpowiednich składników odżywczych w diecie. Sprawdź, o czym powinnaś pamiętać!

Zdrowa dieta

Badania przeprowadzone w USA dowiodły, że styl życia i odpowiednia, zbilansowana dieta może znacząco zwiększyć szansę na zajście w ciążę. Zdrowa dieta ma ogromne znaczenie, podczas planowania ciąży.

Niektóre składniki odżywcze mogą korzystnie wpływać na płodność i zwiększyć szansę na zajście w ciążę. Należą do nich:

  • Ryby i owoce morza, które są cennym źródłem kwasów z grupy omega-3 i omega-6, białka, wapnia, żelaza, potasu i fosforu oraz witamin B, D i E. zawarte
  • Zielone warzywa, takie jak szpinak, jarmuż, brokuły, szparagi. Dostarczają kwasu foliowego, żelaza, magnezu i witamin B6, A, E.
  • Produkty wysoko alkaliczne, czyli m. in. czosnek, cebula, marchew, seler, ziemniaki, por i kapusta.
  • Nasiona i orzechy, takie jak pestki dyni, słonecznika, sezam, siemię lniane oraz orzechy włoskie, laskowe i brazylijskie.
  • Owoce cytrusowe i jagodowe, które zawierają mnóstwo witaminy C, błonnika i antyoksydantów. Chronią też plemniki, korzystnie wpływając na proces spermatogenezy.

Witaminy

Starania się o dziecko to dobry czas na wprowadzenie odpowiedniej suplementacji witamin i składników mineralnych: kwasu foliowego, kwasu DHA, jodu, żelaza, witaminy D.

Aktywność fizyczna

Bardzo ważne jest to, aby przed ciążą oraz w jej trakcie pozostać aktywną. Przed ciążą powinnaś warto przygotować swoje ciało na czekające je obciążenie. Zadbanie o swoją kondycję fizyczną, lepiej pomoże znieść trudy ciąży i porodu. Najbardziej zalecane są spacery, bieganie, joga, pilates, pływanie, aerobik w wodzie.

Cykl owulacyjny

Warto śledzić comiesięczny cykl owulacyjny, gdy planujesz zostać mamą. W czasie owulacji występuje największe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. Jednak czasem ciężko określić, kiedy występuje jajeczkowanie. Z tego powodu przydają się testy owulacyjne- pozwalają w dokładny sposób wyznaczyć dni płodne i zwiększają szanse na zajście w ciążę.

Badania

Przed zajściem w ciążę powinnaś udać się do ginekologa i wykonać niezbędne badania. Na etapie starań o dziecko warto wykonać cytologię, USG, a także badania krwi i moczu, przede wszystkim morfologię, glukozę na czczo, żelazo, serologię kiły, toksoplazmozę, przeciwciała przeciw różyczce IgG, przeciwciała anty – HIV.

Badania pomogą w ocenie ogólnej kondycji organizmu, ryzyka lub zakażenia chorobami oraz ewentualnych niedoborów witamin i minerałów.

Warto także odwiedzić dentystę i wyleczyć wszystkie chore zęby oraz oczyścić je z kamienia.