Od czego zależy płeć dziecka? Naukowcy wyjaśniają

Od czego zależy płeć dziecka? Naukowcy wyjaśniają
20Maj

Wiele osób wierzy, że płeć dziecka można zaplanować i wpłynąć na nią podczas poczęcia, a nawet przed nim. Pozycja seksualna podczas stosunku, dieta przyszłych rodziców, a nawet pora roku, czy konkretny dzień owulacji- to tylko niektóre ze sposobów, w jakie wierzą przyszli rodzice.

Naukowcy postanowili rozprawić się z popularnymi mitami i odpowiedzieć na pytanie: będzie chłopiec czy dziewczynka?

Zdjęcie Od czego zależy płeć dziecka? Naukowcy obalają popularne mity #1

Naukowcy obalają mity

Większość teorii na temat sposobów i metod na zaplanowanie płci potomka jest niepotwierdzona naukowo. Ani konkretna pozycja podczas stosunku, dzień owulacji, pora roku, czy dieta przyszłych rodziców, nie wpłynie na to, czy będziemy mieć chłopca, czy dziewczynkę. Kolejnym powtarzanym przesądem jest ten, że gdy kobieta w ciąży wygląda promiennie to urodzi chłopca, a gdy jej wygląd się pogarsza, dziewczynkę. Niestety płeć dziecka nie ma z tym nic wspólnego, to wyłącznie zasługa hormonów w organizmie matki. Zatem prawda jest taka, że o płci dziecka decyduję loteria. Szanse przy każdej próbie wynoszą 50% na 50%.

Zdjęcie Od czego zależy płeć dziecka? Naukowcy obalają popularne mity #2

Co wiemy na pewno?

Wiemy, że o płci dziecka decydują chromosomy ojca. Kobieta posiada dwa chromosomy X, a więc to chromosom od ojca decyduje o płci dziecka. Jeśli chromosom X połączy się z chromosomem X matki, będziemy mieć córeczkę, (XX), a jeśli chromosom Y połączy się z chromosomem matki, to chłopca (XY).

Tajemniczy gen ojca

Naukowcy z Wielkiej Brytanii przeprowadzili analizy, z których wynika, że to niepoznany dotąd gen, wskazuje, czy plemnik mężczyzny będzie zawierał więcej chromosomów X lub Y, a to z kolei determinuje płeć jego dziecka. Przed naukowcami jednak jeszcze długa droga, zanim go odkryją i zbadają.

Zdjęcie Od czego zależy płeć dziecka? Naukowcy obalają popularne mity #3

Płeć dziecka to loteria

Australijscy naukowcy po przebadaniu całej populacji Szwedów, urodzonych po 1932 roku, doszli do wniosku, że to również nie geny i dziedziczność wpływają na płeć potomstwa, a wszystko jest po prostu kwestią przypadku. Zatem także hipoteza o dziedziczności płci potomstwa została obalona.

następna inspiracja
Zobacz również:
Zobacz również:
loading...
następna inspiracja