Sprawdz jakie badania powinnaś wykonać jełśi planujesz ciążę!

Patrycja

Zdrowie

15.03.2021 14:51

Sprawdz jakie badania powinnaś wykonać jełśi planujesz ciążę!

Zaplanowanie i podjęcie decyzji o zajściu w ciążę to pierwszy krok do świadomego macierzyństwa. Kolejnym powinno być sprawdzenie, czy nasz organizm jest gotowy na tę ogromną zmianę. Najlepiej zobrazują to wyniki badań, które warto wykonać, by w spokoju cieszyć się czasem, który ma nadejść.

Zdjęcie Sprawdz jakie badania powinnaś wykonać jełśi planujesz ciążę! #1

Sprawdzenie, czy nasz organizm jest gotowy na rozpoczęcie starań o potomstwo to pierwszy etap w drodze ku macierzyństwu. Zdrowie kobiety jest niezwykle istotne nie tylko dla rozwoju malucha, ale także dla niej samej.

Ciąża to ogromna zmiana dla naszego ciała i ducha, a spokój i świadomość, że wszystko jest  w należytym porządku, są bardzo ważne dla naszego zdrowia i samopoczucia.

 Od czego zacząć?

Jeśli planujemy zajść w ciąże, warto się odpowiednio przygotować. Na samym początku zadbajmy o zdrowy tryb życia. Warto aktywnie spędzać czas, zdrowo się odżywiać i zrezygnować z używek.

Wskazówki te dotyczą nie tylko przyszłej mamy, ale i taty, którego zdrowie jest równie ważne. Panie mogą zacząć suplementować kwas foliowy na najmniej trzy miesiące przed planowaną ciążą. Wskazana jest wizyta nie tylko u ginekologa, ale także u lekarza rodzinnego i stomatologa.

Zdjęcie Sprawdz jakie badania powinnaś wykonać jełśi planujesz ciążę! #2

Jakie badania wykonać?

  •  Ogólne badanie moczu

To badanie pozwoli określić stan naszych nerek i wykryć infekcje dróg moczowych. Niezdiagnozowane problemy mogą stanowić zagrożenie dla dziecka.

  • Morfologia 

Wynik morfologii pozwala określić ogólny stan naszego zdrowia. Dzięki niemu unikniemy anemii i z pomocą lekarza wyprostujemy ewentualne nieprawidłowości.

Zdjęcie Sprawdz jakie badania powinnaś wykonać jełśi planujesz ciążę! #3
  • Poziom glukozy

Nieleczona cukrzyca może być niebezpieczna dla dziecka, dlatego jest to bardzo ważne badanie. Nieznacznie podwyższony poziom cukru może wiązać się natomiast z rozwojem cukrzycy w ciąży, którą należy monitorować, a skrajnych przypadkach leczyć.

  • Test na obecność przeciwciał

Wirus różyczki i toksoplazmozy stanowią bardzo duże zagrożenie dla zdrowia dziecka. Mogą powodować nie tylko poważne wady rozwojowe, ale i doprowadzić do poronienia, dlatego warto wykonać testy na obecność przeciwciał tych właśnie wirusów przed zajściem w ciążę.

  • Badanie poziomu TSH

Właściwa praca gruczołu tarczycy decyduje o prawidłowym rozwoju układu nerwowego u dziecka. Dlatego sprawdzenie poziomu hormonów tarczycy jest bardzo ważne już na etapie planowania ciąży.

  • Grupa krwi i parametr RH

To badanie pozwoli sprawdzić, czy nie dochodzi do ewentualnego konfliktu serologicznego i podjąć odpowiednie kroki na bardzo wczesnym etapie.

Zdjęcie Sprawdz jakie badania powinnaś wykonać jełśi planujesz ciążę! #4
  • Badanie ginekologiczne

Podstawowe badania, jakie należy wykonać u ginekologa to cytologia oraz USG narządów rodnych. Warto wykonać także badanie czystości pochwy, aby wyleczyć infekcje jeszcze przed zajściem w ciążę. O ewentualnych dodatkowych badaniach będzie już decydował lekarz i przyszła mama.

Ważne

Przyszła mama powinna zastanowić się nad ewentualnymi szczepieniami. Mowa o szczepieniu przeciwko WZW typu A i B, różyczce i grypie. Rozwiniecie się tych chorób w ciąży, może stanowić zagrożenie dla malucha. W kwestii szczepień najlepiej zasięgnąć opinii lekarza.