Zakaz, który już nie obowiązuje, ale nie każdy o tym wie

Zakaz, który już nie obowiązuje, ale nie każdy o tym wie

Na początku pandemii rząd wprowadził kilka nakazów i obostrzeń, które miały na celu zahamowanie wzrostu zachorowań na koronawirusa. Wraz z upływem czasu i rozwijaniem się tej choroby w Polsce rządzący decydowali się na wprowadzanie kolejnych zakazów. Gdy jednak fala zachorowań lekko wyhamowała i nie ma już tak dużych przyrostów zachorowań z dnia na dzień, wtedy obostrzenia te zostały lekko złagodzone.

Zdjęcie Zakaz, który już nie obowiązuje, ale nie każdy o tym wie #1

Łagodzenie obostrzeń

Od 20 kwietnia natomiast można już korzystać z parków i lasów, ale place zabaw nadal są zamknięte. Ta informacja pojawiła się w mediach oraz innych środkach przekazu, a więc większość z nas wie, że spacer po parku nie jest już zakazany. Rząd wprowadził również inne zmiany w tym przepisie, jednak o tym nie wiele się już mówiło. Przy okazji ostatniej zmiany już nie tylko można spacerować po parku czy lesie, ale również w innych miejscach.

W rozporządzeniu można przeczytać taki zapis: „Zasadniczo projektowane rozporządzenie powiela rozwiązania zawarte w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 10 kwietnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. poz. 658, 673 i 674), z wyjątkiem zniesienia niektórych ograniczeń lub zakazów albo zmniejszenia skali ograniczeń od dnia 20 kwietnia 2020 r. Dotyczy to w szczególności przemieszczenia się na terytorium kraju, korzystania z terenów zielonych, w tym lasów, kwestii sprawowania kultu religijnego oraz pogrzebów, a także handlu i usług”.

Zdjęcie Zakaz, który już nie obowiązuje, ale nie każdy o tym wie #2

Interpretacja

Oznacza to, że od 20 kwietnia możemy swobodnie wychodzić na spacery, gdziekolwiek tylko chcemy. Służby porządkowe nie mają prawa nas wtedy zatrzymać ani pytać gdzie się udajemy. Inne zasady bezpieczeństwa takie jak zachowanie odpowiedniego dystansu oraz noszenie maseczek ochronnych i niegromadzenie się nadal obowiązują i trzeba ich przestrzegać.

Katarzyna

true

Polecane