Kto jest zwolniony z obowiązku odbycia kwarantanny? Nowe zasady

Katarzyna

Newsy

29.10.2020 18:49

Kto jest zwolniony z obowiązku odbycia kwarantanny? Nowe zasady

Epidemia koronawirusa to prawdziwy test dla polskiej służby zdrowia, rządzących oraz obywateli. Niestety test ten dla niektórych kończy się śmiercią. Państwo robi co może, aby uchronić swoich obywateli przez zakażeniem się koronawirusem. Jednym ze sposobów ochrony była i jest nadal kwarantanna. Z biegiem czasu i rozwoju koronawirusa jej zakres i długość trwania ulegają zmianie. Sprawdźcie, kto według nowych rozporządzeń jest zwolniony z odbywania kwarantanny!

Zdjęcie Kto jest zwolniony z obowiązku odbycia kwarantanny? Nowe zasady #1

Sporo niewiadomych

Koronawirus ewoluuje i nie jest to już ten sam wirus co na początku epidemii. Niestety po 8 miesiącach od wykrycia pierwszych przypadków w Polsce nadal nie wiemy o nim za dużo. Zmienność wirusa oraz zwiększona zachorowalność na niego powoduje, że rząd co jakiś czas wprowadza nowe obostrzenia lub zmienia te dotychczas trwające. Od 24 października zmiany pojawiły się w sposobie i długości kwarantanny.


Zmiany w kwarantannie

Rząd wprowadził zmiany w związku z odbywaną kwarantanną, na którą udawały się osoby mające kontakt z osobą zakażoną. Miało to na celu zmniejszenie możliwości dalszego rozprzestrzeniania się wirusa.

23 października 2020 roku w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie premiera Morawieckiego, które zmienia rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Od 24 października na kwarantannę trafiają osoby, które miały bezpośredni kontakt z osobą zakażoną.Zakażenie w szkole a rodzice dziecka

W takim wypadku kwarantannie nie będą musiały się poddać rodzice dziecka, które musi odbywać kwarantannę, ponieważ miało ono kontakt z zakażonym uczniem. Według starych przepisów w takim wypadku na kwarantannę szli wszyscy domownicy, niezależnie od tego, czy mieli bezpośrednio kontakt z osobą zakażoną, czy nie.

Jeśli uczeń w trakcie trwania kwarantanny będzie miał objawy zakażenia koronawirusem, to dopiero wtedy zostanie on skierowany na wykonanie testu na jego obecność. Dopiero gdy test wyjdzie pozytywny, to cała mieszkająca z nim rodzina trafia na kwarantannę.
Zdjęcie Kto jest zwolniony z obowiązku odbycia kwarantanny? Nowe zasady #2

Osoby, które pokonały wirusa

Zwolniona z odbywania kwarantanny jest również osoba, która według nowych przepisów „zakończyła hospitalizację, odbywanie izolacji lub izolacji w warunkach domowych, z powodu stwierdzenia zakażenia wirusem SARS-CoV-2".

Zmiana ta była podyktowana faktem, że osoby, które już raz przeszły zakażenie koronawirusem i wyzdrowiały mają niskie prawdopodobieństwo zachorowania na tę chorobę ponownie. W związku z tym po wyzdrowieniu nie muszą one dodatkowo poddawać się izolacji.

Zdjęcie Kto jest zwolniony z obowiązku odbycia kwarantanny? Nowe zasady #3

Osoby pracujące za granicą

Kwarantannie nie podlegają również osoby, które mieszkają z osobą, która przekracza granice państwa. Chodzi tu przede wszystkim o rodziny, gdzie np. jeden z rodziców jest międzynarodowym kierowcą ciężarówki. Jeśli taka osoba nie ma żadnych objawów, to nie podlega kwarantannie ani ona, ani mieszkająca z nią rodzina.