Szwajcaria wyrasta na lidera wśród krajów, które opracowują szczepionkę na koronawirusa. Jak się okazuje, już w październiku ma być ona gotowa i to dla całej populacji! Trzeba przyznać, że podbili oni znacznie stawkę i tym samym przebili naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego! Zobaczcie!
Temat szczepionki na koronawirusa coraz częściej przewija się w mediach. Nasz minister zdrowia w niejednym wywiadzie podkreślił, że w naszym kraju będzie obowiązkowe noszenie maseczek do czasu aż nie zostanie ona wynaleziona. Już jakiś czas temu w mediach pojawiły się informacje na temat szczepionki, którą opracowują naukowcy z Uniwersytetu Oksford, która miałaby być gotowa we wrześniu. Teraz Szwajcaria wyraźnie chce wyjść na lidera wśród krajów, które prowadzą nad nią badania.
Szwajcarzy wynaleźli szczepionkę na koronawirusa!
Badania nad szczepionką realizowane są na Uniwersytecie Berneńskim przy współpracy z Chinami i Łotwą. Firma Saiba Biotech, która rozpoczęła badania nad szczepionką kilka tygodni po wybuchu epidemii w Wuhan ogłosiła właśnie, że jest w stanie zaczepić całą populację. Bachmann, który jest szwajcarskim immunologiem i jest również zaangażowany w tworzeniu nowej szczepionki zaznaczył, że testy na myszach wyszły pozytywnie i tym samym gotowa szczepionka powinna być już w październiku.
"Martin Bachmann poinformował, że szczepionka, którą opracował jego zespół, jest wyjątkowa ze względu na skalowalność"- donosi portal swissinfo.ch
Dodatkowo jak zaznaczył, Szwajcaria będzie w stanie zaszczepić całą populację! Koszt szczepionki do punktu, w którym będzie możliwość produkowana jej na skalę masową będzie sięgała 100 milionów CHF, czyli ponad 423 miliony złotych. Firma Saiba Biotech prowadzi już rozmowy z takimi wielkimi gigantami farmaceutycznymi jak Novartis i Lonza.
Bachmann zaznaczył również w wywiadzie dla swissinfo.ch, że jego zespół będzie w stanie wyprodukować miliardy dawek w bardzo krótkim czasie. Natomiast rzecznik tej organizacji Lukas Jaggi dodał, że biorąc pod uwagę fakt, iż wynalezienie szczepionki jest jedną z najpilniejszych obecnie spraw, to procedury, aby wprowadzić ją na rynek, zajmą nie kilka miesięcy, ale tygodni!
"Mamy realną szansę na odniesienie sukcesu"- zapewnił Bachmann
Naukowcy z Uniwersytety Berneńskiego zdecydowali się na innowacyjne podejście, w którym wykorzystane zostaną niezakaźne cząstki wirusopodobne (VLP), a nie sam wirus.